Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanı Bolat’tan İhracat ve Milli Gelir Açıklamaları

Ticaret Bakanı Bolat, Bakanlık bütçesinin yüzde 60'ının ihracat desteklerine ayrıldığını ve milli gelirde 4 kattan fazla artış sağlandığını ifade etti. Detaylar;
Ticaret Bakanı Bolat’tan İhracat ve Milli Gelir Açıklamaları
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde düzenlenen “TOBB Türkiye 100 Ödül Töreni”ne katılım gösterirken açıklamalarda bulundu. Bolat, açıklamalarında mal ve hizmet ihracatı ile milli gelir gibi konulara değindi.

Türkiye Yüzyılı hedeflerine vurgu yapan Bolat, bu hedef doğrultusunda sürdürülebilir ihracat artışını devam ettirmeyi, dengeli dış ticaret ile birlikte döviz rezervlerini artırmayı amaçladıklarını belirtti.

Milli gelirde dört katın üzerinde artış elde edildiğinin altını çizerken hedefin 1 trilyon 100 milyar dolar milli gelire ulaşmak olduğu bilgisini verdi.

Mal ihracatında 256 milyar dolara, hizmet ihracatında ise 100 milyar dolara ulaşılmasının önemine dikkat çeken Bakan, bu rakamların ülke ekonomisinin ne derece büyüdüğünü, milli gelir ve refahtaki artışı yansıttığını dile getirdi.

Ömer Bolat Türkiye 100 Ödül Töreninde Konuştu
Kaynak: X / omerbolatTR

Bolat, konuşmasının devamında şirket, ihracatçı firma ve ihracat rakamlarında yaşanan artıştan da bahsetti.

GCM Yatırım Banner

Gelinen noktada ticaret siciline kayıtlı şirket ve ticari işletme sayısının 2 milyon 400 bin, esnaf sayısının 2 milyon 200 bin olduğunu, 4,5 milyon kişinin imalat, sanayi, tarım ve ticaretle uğraştığı bilgisini verdi.

Son 21 yılda ülkeye gelen doğrudan yatırım miktarının 264 milyar dolara ulaştığını da belirtti.

2002 yılında 5 bin civarında olan yabancı firma sayısının günümüzde 80 bin 500‘e yükseldiğini söyleyen Bakan, KOBİ’lerin önemli ilerleme sağladıklarına işaret etti.

Ticaret Bakanlığı bütçesinin yüzde 60’ının ihracat desteklerine ödendiğini, hem mal ihracatı hem de ithalatında 100’e yakın destek kalemi bulunduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.