Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanı Bolat: Hedef 385 Milyar Dolarlık İhracat

Bakan Bolat, Türkiye İhracatçılar Meclisi 30. Olağan Genel Kurulu Töreni'nde 2023 yılı için ihracat hedefini açıkladı. Detaylar haberde...
Ticaret Bakanı Bolat: Hedef 385 Milyar Dolarlık İhracat
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Türkiye İhracatçılar Meclisi 30. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne katıldı. Törende ülkenin ihracatına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bolat, 2023 yılı için 385 milyar dolarlık bir ihracat hedefi belirlendiğini ve Türkiye’yi bir ihracat ülkesi, bir lojistik ülkesi yapacaklarını kaydetti.

“Mal İhracatı 102,5 Milyar Dolar Seviyesini Yakaladı”

Son 20 yılda gerçekleştirilen proje ve çalışmalarla ihracatta çok önemli aşamalar kaydedildiğini aktardı. 2022 yılı sonunda ihracatın 7 kat artarak 254,2 milyar dolar seviyesine çıktığını kaydetti. 2023 yılı Ocak-Mayıs döneminde ise mal ihracatının 102,5 milyar dolar seviyesini yakaladığını kaydetti.

Bolat, “Mal ve hizmet ihracatında yazdığımız bu başarı hikayeleri ile 2021 yılında toplamda 287 milyar dolar, 2022 yılında ise 345 milyar dolarlık büyük bir ihracat ekonomisini hep birlikte oluşturduk.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin dünyada en fazla serbest ticaret anlaşması imzalayan ülkelerden biri olduğunu belirtti. İhracatçıların yeni pazarlara daha kolay erişmeleri için, yeni ticaret anlaşmaları imzalamak amacıyla çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bolat, Türkiye’nin küresel mal ihracatındaki payının yüzde 1,2’ye, küresel hizmet ihracatındaki payını yüzde 1,5’e yükselteceklerini aktardı.

Ticaret Bakanı, dünya ekonomisinde söz sahibi olan bir Türkiye için, özveri ile çalışarak yolumuza devam edeceğiz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın