Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan’dan Enflasyon Mesajı: Tek Haneye Düşüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi 30. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde açıklamalarda bulundu.
Erdoğan’dan Enflasyon Mesajı: Tek Haneye Düşüreceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 30. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreninde ekonomik duruma dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan enflasyonun tek haneye düşürüleceğinin mesajını verdi.

İhracatçılara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her biriniz Türk ekonomisinin üretim kapasitesinin giderek artan gücünün sembollerisiniz. Sağladığınız istihdamla, yaptığınız ihracatla yerli ve milli tarifimizin adeta vücut bulmuş halisiniz. Bugün dünyanın en ücra köşelerinde bile ‘Türk malı’ damgalı ürünlerimiz varsa bunda en büyük pay sahibi ihracatçılarımızdır.” ifadelerini kullandı.

‘İhracatta 2022 Rekorlar Yılı Oldu’

2022’nin ihracat açısından rekorlar yılı olarak kayıtlara geçtiğini belirten Erdoğan, “Mal ihracatımız yüzde 12,99 artışla 254,2 milyar dolar oldu. Ülkemizin küresel ticaretten aldığı pay yüzde 1,02’ye yükseldi.” diye konuştu.

Erdoğan, hizmet ihracatının yüzde 47,3 artışla 90 milyar doları aştığını belirtirken, savunma ihracatının yaklaşık yüzde 37 artışla 4,3 milyar doları bulduğunu söyledi. İhracat yapan firma sayısının önceki seneye göre yüzde 14 yükselerek 114 bin 561’e çıktığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, olumsuz küresel ekonomik görünüme rağmen ihracatı bu yıl sonunda 265 milyar dolara, gelecek sene ise 285 milyar dolara ulaştırmak istediklerini söyledi. 2028 senesi için de hedefin 400 milyar dolar ve üstünü yakalamak olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

2028 ihracat hedefleri kapsamında, ihracattan yüzde 1,5 pay alan elektronik ihracatın payını yüzde 10’a çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Büyüme tarafında da müjdeli rakamlara şahit oldukları ifadesini kullanan Erdoğan, “Ekonomimiz yılın ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüyerek son 11 çeyrektir büyümesini sürdürüyor. Gelen öncü veriler büyümenin ikinci çeyrekte de gücünü koruduğuna işaret ediyor.” açıklamasında bulundu.

Enflasyonda Tek Hane Mesajı

Yeni dönemde hiç beklemeden adımlar attıklarını vurgulayan Erdoğan, “Enflasyonu tek haneli rakamlara düşüreceğiz, cari fazla yoluyla büyüme hedefimize devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Seçim belirsizliğinin de ortadan kalkmasıyla artık bu konuda ellerinin daha güçlü olduğunu söyleyen Erdoğan, “Yeni ekonomi kadromuzun da birinci önceliğini bu mesele oluşturuyor. Büyüme ekseninde hedeflerimize yürüyeceğiz. Olumsuz küresel ekonomik görünüme rağmen ihracatımızı bu yıl sonunda 265 milyar dolara, gelecek sene ise 285 milyar dolara ulaştırmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı

Türkiye’nin dış politikada attığı adımların ihracatta çarpan etkisi yaptığını vurgulayan Erdoğan, “İhracatçımız artık gayrimenkulünü bankaya ipotek vermek mecburiyetinde kalmıyor. İstanbul Finans Merkezi yatırım çekme potansiyelini artıracak.” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.