Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

THY’nin Piyasa Değeri Uçuşta! Alman Devi Lufthansa Geride Kaldı

Borsada yıldızı parlayan THY, dünyanın ‘en’leri arasında gösterilen Alman havayolu şirketini piyasa değeriyle geride bıraktı.
THY’nin Piyasa Değeri Uçuşta! Alman Devi Lufthansa Geride Kaldı
Yorum

Ulaştırma hisselerinde yeşil günlerin görülmesiyle birlikte Türk Hava Yolları (THYAO) hisseleri öne çıktı. Dün itibarıyla 138,60 TL ile rekor kıran THY hisseleri, bugün de rekorunu korudu.

Gün içerisinde 141 TL ile tarihi zirveyi gören THY, haftalık bazda yüzde 15, aylık yüzde 33 ve yıllık yüzde 641 oranlarında prim yaptı.

Borsada gösterdiği yüksek performansla birlikte THY’nin 191,3 milyar TL’ye (cari kurla 9,78 milyar avro) ulaşan piyasa değeri, Almanya’nın dev firmalarından havayolu şirketi Lufthansa’yı geride bıraktı.

Borsa İstanbul’da işlem gören THY hisse fiyatı, 31 Aralık 2021’de 20,02 TL iken hisse fiyatı yüzde 592,3 arttı.

Bu artışla birlikte cari kurla 9,78 milyar avroya ulaşan THY’nin toplam piyasa değeri, Lufthansa’nın 9,28 milyar avro olan piyasa değerini aştı.

THY 6 Aralık Haftalık Tablo
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kovid-19 salgınındaki kapanmalardan büyük darbe alan Lufthansa, kısıtlamalar kalktığında bu kez de enflasyonist baskının kurbanı olmuştu.

Avrupa’nın ikinci, dünyanın dokuzuncu en büyük havayolu şirketi, uzun zamandır enflasyon baskısıyla mücadele etmeye çalışıyor.

Yüksek enflasyona karşı maaş artışı talebinde bulunan havayolu şirketi çalışanları çok defa greve gitmişti.

Enerji kriziyle mücadele eden Almanya Hükümeti ise Eylül ayı itibarıyla Lufthansa’daki tüm hisselerini satmıştı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu