Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lufthansa Grevinde Almanya’da Uçuşlar İptal Edildi

Almanya’nın dev firmalarından Lufthansa’da havayolu çalışanları bugün greve gitti. Frankfurt ve Münih’de binden fazla uçuş iptal edildi. Ayrıntılar haberde;
Lufthansa Grevinde Almanya’da Uçuşlar İptal Edildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’nın ikinci, dünyanın dokuzuncu en büyük havayolu şirketi Lufthansa’da çalışanlar bugün grev yaptı. Perşembe günü sabah 6’ya sürecek olan greve yaklaşık 20 bin işçi katıldı.

Yer personelinin erken saatlerde düzenlediği grev sonrası Frankfurt ve Münih merkezlerindeki uçuş seferleri sekteye uğradı. Binden fazla uçuşun iptal edildiği öğrenildi. Yoğun yaz seyahat sezonunda yaşanan iptaller, seyahat aksamalarının artmasına neden oldu.

İşçi sendikası Verdi, yüzde 9,5 maaş zammı talebinde olan işçilerin grevinde daha fazla endüstriyel eylemin söz konusu olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Sendikada yetkili Marvin Reschinsky, “Lufthansa gelecek hafta inatçı olup teklifini iyileştirmezse endüstriyel eylem için daha fazla sonuçları değerlendireceğiz. Grevler göz ardı edilmeyecek” dedi.

Lufthansa tarafından yapılan açıklamada, grev nedeniyle uçuşlarına yetişemeyen tatilciler için üzücü bir gün olduğu belirtilerek grevin gereksiz ve orantısız olduğu söylendi.

Firma ve Sendika Arasında Anlaşma Sağlanamadı

Hafta başında Verdi, Almanya’nın en önemli markalarından Lufthansa’da havayolu çalışanlarının enflasyondan korunmak için maaş zammı talebiyle greve gideceğini duyurmuştu.

Frankfurt, Düsseldorf ve Berlin dahil Alman havaalanlarını etkileyecek grevde yüzde 9,5 oranında zam talep edileceği bildirildi.

Sendika, geçen ay yaptığı çağrıda yaklaşık 20 bin işçinin enflasyon tarafından kıskaca alındığı ve personel sıkıntısıyla birlikte aşırı çalıştırıldığını söyledi. Havayolu personeli için yüzde 9,5 ya da 12 ay boyunca ayda en az 350 avro (368 dolar) daha fazla zam talebinde bulundu.

Lufthansa tarafından gelen teklifte ise bu yılın geri kalanı için ayda 150 avro, gelecek yılın başından itibaren 100 avro daha ve şirketin mali sonuçlarına bağlı olarak 2023 ortasından itibaren yüzde 2’lik maaş artışı sunulmuştu.

Ancak sendika, ülkedeki yüzde 8,2’ye çıkan enflasyonu dengelemede yetersiz kalacağı gerekçesiyle şirketin teklifini kabul etmedi.

Sendika ve firma arasında bugüne kadar iki kez ücret müzakeresi yapıldı. Üçüncü müzakerenin 3 ve 4 Ağustos’ta yapılması planlanıyor.

Lufthansa, pandemi döneminde ağır darbe almış, kısıtlamaların olduğu ilk günlerde yolcu sayısında yüzde 26,1 azalma yaşamıştı. Gelirinde yüzde 18 düşüş yaşayan firma, 2,1 milyar Euro zarar ettiğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu