Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lufthansa’da Enflasyon Baskısıyla Greve Gidilecek

Almanya'nın en önemli markalarından Lufthansa’da havayolu çalışanları enflasyondan korunmak için maaş zammı talebiyle greve gidecek. Detaylar haberde;
Lufthansa’da Enflasyon Baskısıyla Greve Gidilecek
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın ikinci, dünyanın dokuzuncu en büyük havayolu şirketi Lufthansa’da çalışanlar maaş zammı için Çarşamba günü grev yapacak.

Grev, Frankfurt, Düsseldorf ve Berlin dahil Alman havaalanlarını etkileyecek ve Çarşamba günü saat 03.45’ten Perşembe günü saat 06.00’ya kadar devam edecek.

Yer personeli, yoğun yaz seyahati sezonunda seyahat kesintilerine ek olarak maaşlarında yüzde 9,5 oranında zam talep ediyor.

Yaşanan personel sıkıntısına ek olarak grevler, havayollarında çok sayıda uçuş iptaline sebep oldu. Büyük havaalanlarında oluşan kuyruklar karantina sonrası seyahat etmek isteyen yolcular için mağduriyet yarattı.

İşçi sendikası Verdi, uçakların piste gidebilmeleri için biniş kapılarından uzaklaştırması ve uçak bakımı gibi kilit işlerde çalışan personelin greve gitmesinin ek iptallere ve gecikmelere yol açacağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Lufthansa tarafından yapılan açıklamada ise grev kararının anlaşılmaz olduğu ve bir gün sürecek grevin sona erdikten sonra hem yolcular hem de personel üzerinde bir yük olacağı aktarıldı.

Yaklaşık 20 Bin İşçi Enflasyondan Korunamadı

Geçen ay Verdi tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 20 bin işçinin enflasyondan korunamadığı ve havalimanlarındaki personel sıkıntısı sebebiyle fazla çalıştırıldığı söylendi.

Bu işçiler için yüzde 9,5 ya da 1 yıl boyunca ayda en az 350 avro (368 dolar) daha fazla zam talep edildi.

Şirket tarafından yapılan teklifte ise bu yılın geri kalanı için ayda 150 avroya ek, gelecek yılın başından itibaren 100 avro daha ve ayrıca şirketin mali sonuçlarına bağlı olarak 2023 ortasından itibaren yüz 2’lik bir artış yer almıştı.

Sendika, söz konusu teklifin Almanya’da Haziran ayında yüzde 8.2’ye ulaşan yüksek enflasyonu dengelemede yetersiz olduğu gerekçesiyle teklifi reddetti.

Sendika ve firma arasında şimdiye kadar iki kez ücret müzakeresi yapıldı. Üçüncü müzakerenin 3 ve 4 Ağustos’ta yapılması planlanıyor.

Lufthansa, pandemide ağır darbe alan isimlerden biri olmuştu. Özellikle pandeminin ilk döneminde yolcu sayısının yüzde 26,1 azalmasıyla gelirinde yüzde 18 düşüş yaşanmış, 2,1 milyar Euro zarar etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.