Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Hükümeti Lufthansa’daki Tüm Hisselerini Sattı

Almanya Hükümeti, pandemi döneminde satın aldığı Lufthansa Havayolu Şirketi'ndeki hisselerini sattı. İşte detaylar...
Almanya Hükümeti Lufthansa’daki Tüm Hisselerini Sattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uzun süredir enerji kriziyle mücadele eden Almanya Hükümeti, Avrupa’nın ikinci, dünyanın dokuzuncu en büyük havayolu şirketi olan Lufthansa’daki tüm hisselerini sattı.

Bloomberg’in haberine göre Almanya tüm hisselerin karşılığında 760 milyon euro aldı. Hükümet bu hisseleri pandemi dönemindeki kurtarma yardımı ile sahip olmuştu.

“Şirket Özel Ellere Geri Döndü”

DSF Finans Ajansı Genel Müdürü Jutta Doenges, konuyla ilgili açıklama yaptı. 1,07 milyar avroluk gelirin yatırılan 306 milyon avroyu önemli ölçüde aştığını söyledi. DSF’nin katılımının sona erdiğini şirketin özel ellere geri döndüğünü aktardı.

Almanya’nın en zengin adamı Klaus-Michael Kuehne’nin satılan bu hisselerin alıcısı olabileceği ifade edildi. Lojistik alanda yatırımları ile bilenen Kuehne, geçen haftalarda yüzde 15,01’lik hissesini artırmak istediğini söylediği belirtildi.

Konuya aşina olan ve ismi açıklanmayan bir kişi Kuehne’nin hisselerinin büyümesiyle kurula bir temsilci atayabilecek.

GCM Yatırım Banner

Lufthansa Havayolu çalışanları geçen aylarda enflasyondan korunmak için maaş zammı talebiyle greve gitmişti. Personel, yoğun yaz seyahati sezonunda seyahat kesintilerine ek olarak maaşlarına yüzde 9,5 oranında zam talep etmişti.

Dev firmanın çalışanlarının greve gitmesi uçuşların iptaline neden olurken toplam 20 bin kişi katılmıştı. Havayolu şirketi bu yılın geri kalanı için ayda 150 euro, gelecek yılın başından itibaren 100 euro daha ve şirketin mali sonuçlarına bağlı olarak 2023 ortasından itibaren yüzde 2’lik maaş artışı teklifi sunmuştu. Ancak sendika bu teklisi kabul etmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın