Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tether’in Stablecoin Pazar Hakimiyeti 22 Ayın Zirvesine Çıktı

En değerli stablecoin olan Tether, kendi ekosistemindeki payını artırmaya devam ediyor. Son durum haberde…
Tether’in Stablecoin Pazar Hakimiyeti 22 Ayın Zirvesine Çıktı
Yorum

Kripto para yatırımcıları Circle’ın stablecoin’i olan USDC’den çıkışını sürdürürken, bu durum Tether’in piyasa hakimiyetine pozitif olarak yansıyor. Veriler Tether’in stablecoin pazarındaki hakimiyetinin son 22 ayın en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

USDC token net çıkışları, düzenleyicilerin kilit rezerv bankacılığı ortağı Silicon Valley Bank’ı kapattığı 10 Mart’tan bu yana 10 milyar doları aştı. ABD ödeme şirketi Circle, SVB’nin çöküşünü atlattı ve USDC, hemen ardından kaybettiği dolar fiyatını yeniden kurdu.

USDC’nin piyasa değeri bu süre sonrası yüzde 20’den fazla düştü ve 33 milyar dolara geriledi. Düşüş, stablecoin sektörünün bankacılık sektörü belirsizlikleri ve artan düzenleyici incelemeler tarafından ciddi şekilde test edilmesiyle geldi. Binance’in BUSD’un piyasa değeri de düştü ve 49 milyar dolara geriledi.

Circle, USDC’nin değerini, BlackRock tarafından yönetilen kısa vadeli devlet tahvilleri ve çeşitli ABD bankalarındaki nakit rezervleriyle destekliyor.

USDT piyasa değeri
Kaynak: CoinMarketCap

USDT, kripto ekosisteminin önemli bir altyapısıdır ve borsalarda ticareti kolaylaştırmak için yaygın olarak kullanılır. İhraççısı Tether, yıllardır rezerv varlıkları ve şeffaflık eksikliği nedeniyle incelemeyle karşı karşıya kaldı. Bu sorunlar son zamanlarda yatırımcılar arasında daha az endişe verici hale geldi.

Tether’in piyasa değeri an itibarıyla 79 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Şirket geçen hafta rezervlerinin 1.6 milyar dolara ulaşacağı beklentisini paylaştı. Aralık ayında 700 milyon dolar kar elde edildiği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%