Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla Satışları Canlandırmak için ABD ve Avrupa’da Araç Fiyatlarını Düşürüyor

Geçen yıl boyunca hisselerinde büyük düşüş yaşayan Tesla, teslimatları canlandırmak için harekete geçiyor.
Tesla Satışları Canlandırmak için ABD ve Avrupa’da Araç Fiyatlarını Düşürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Elektrikli araç üreticisi Tesla, son güncellemesine göre ABD ve Avrupa’da fiyatları düşürme kararı aldı. ABD’deki hareket, Tesla’nın daha fazla federal EV vergi kredisi almasına, rekabet ve faiz oranlarının artmasının ardından burada ve yurtdışında satış hacmini artırmasına yardımcı olabilir.

Avrupa’da Tesla, Model 3 ve Model Y araçlarının fiyatlarını Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda, Norveç, İsviçre ve Birleşik Krallık’ta düşürdü.

Tesla’nın donanıma bağlı olarak Model 3 ve Model Y fiyatlarını yüzde 1′den yaklaşık yüzde 17′ye düşürdüğü bildirildi. Model 3, Aralık 2022′de Almanya’da en çok satan elektrikli araç oldu ve bunu Model Y izledi. Şirket bu rakamlar ile Alman otomotiv devi Volkswagen’in elektrikli aracı ID.4’ü geride bıraktı.

Tesla’nın ana pazarlarındaki düşük fiyatlandırma, otomobil üreticisinin yeni araç siparişlerinin arzı aştığı 2021 ve 2022’nin büyük bölümünde izlediği stratejinin tersine çevrildiğini gösteriyor. Şirketin CEO’su Elon Musk geçen yıl fiyatların utanç verici derecede yüksek olduğunu ve talebi zedeleyebileceğini kabul etmişti.

Atılan adım, uzun menzilli Model Y’nin ABD’li bir alıcısı için bu ay yürürlüğe giren sübvansiyonlar ile birlikte yüzde 31’lik indirim anlamına geliyor. Ayrıca Tesla hamlesi, Biden yönetimi vergi kredisi için uygun olan araç yelpazesini genişletti.

GCM Yatırım Banner

2021 için Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, Tesla satışlarının yaklaşık yüzde 75’ini oluşturuyordu. Otomobil üreticisi, Berlin fabrikasının üretimi artırdığı Avrupa’da satışlarını artırıyor.

Tesla hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Tesla’nın bu kararı geçen yıl boyunca yaşanan hisselerdeki büyük kayıpların ardından geliyor. Şirket hisseleri Kasım 2021’de 408 dolarlık zirveye çıkmıştı. Geçen zaman içerisinde yüksek enflasyon, faiz artırımları ve resesyon endişeleri, Tesla hisselerinde yüzde 70’lik bir düşüşü beraberinde getirdi.

Tesla hisseleri an itibarıyla 123 dolardan fiyatlanıyor. Elon Musk bu süreçte belirli zaman aralıkları ile sahibi olduğu hisselerden satış yaptığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.