Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla İkinci Çeyrekte 250 Binden Fazla Elektrikli Araç Teslim Etti

Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticisi, ikinci çeyrek için araç sevkiyatlarını açıkladı. Ayrıntılar geliyor...
Tesla İkinci Çeyrekte 250 Binden Fazla Elektrikli Araç Teslim Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tesla, 2022 için ikinci çeyrek araç üretim ve teslimat rakamlarını paylaştı. Rapora göre ikinci çeyrekte toplam araç sevkiyatı 254.695 olurken, üretim ise 258.580’e ulaştı.

Şirket tarafından bildirilen teslimat rakamları, analistlerin beklentilerinin altında kaldı. Analistler, Covid kısıtlamaları, tedarik zincirindeki darboğazlar, yarı iletken çip ve diğer parça kıtlığı gölgesinde, 256.520 araç teslimatı bekliyordu.

Tesla geçen yılın ikinci çeyreğinde 201.250 araç ve ilk kez üç aylık bir dönemde 200.000′den fazla ünite teslim etmişti. Şirket bu dönemde 310.048 araç teslimatı gerçekleştirmişti.

Bugünün teslimat rakamları, Elon Musk’ın elektrikli araç girişimi için satışlarda yıllık yüzde 26.5′lik artışı ve teslimatlarda yüzde 17.9′luk bir düşüşü temsil ediyor. Şirket, üretim kapasitesine ve diğer faktörlere bağlı olarak, uzun vadeli, yıllık ortalama yüzde 50 civarında büyüme bekliyor.

Tesla hissedarlara yaptığı açıklamasında, “Üretim kapasitemizi mümkün olduğunca çabuk büyütmeyi planlıyoruz. Çok yıllı bir ufukta, araç teslimatlarında yıllık ortalama yüzde 50 büyüme elde etmeyi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Üretimde Pandemi Etkisi

Tesla, Çin’deki fabrikasında, Covid ile ilgili halk sağlığı emirleri nedeniyle kapanma kararlarına maruz kaldı ve operasyonlarını sınırlamak durumunda kaldı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle daha da kötüleşen diğer tedarik zinciri, çeyrek boyunca Tesla’yı ve otomobil endüstrisini olumsuz etkiledi.

Şirket, Fremont, California ve Şanghay tesislerine ek olarak Austin, Teksas ve Berlin yakınlarındaki yeni fabrikalarda inşa etme ve üretime başlamanın yüksek maliyetleriyle boğuşuyor. Tesla CEO’su Elon Musk, yeni fabrikaların Tesla’ya milyarlarca dolara mal olduğunu belirtiyor.

Yeni kurulan şirketler ve eski otomobil üreticileri daha fazla yeni elektrikli araç sundukça Tesla’nın küresel ve yerel EV pazarındaki payının azalması bekleniyor. Tesla geçtiğimiz günlerde daralma kararı ile gündeme gelmişti.

Firma maliyet düşürme ve toplam iş gücünü yüzde 10 azaltma planlarının parçası olarak Kaliforniya’daki ofisini kapatma ve 200 kişiyi işten çıkarma kararı almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.