Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tesla’da Küçülme Sürüyor! İşten Çıkarmada Yeni Dalga

Son dönemde işten çıkarma haberleriyle sıklıkla gündeme gelen Tesla, bu kez bir ofisini kapatıp 200 kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Detaylar haberde;
Tesla’da Küçülme Sürüyor! İşten Çıkarmada Yeni Dalga
HABER GİRİŞ

Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, maliyet düşürme ve toplam iş gücünü yüzde 10 azaltma planlarının parçası olarak yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Şirket son olarak San Mateo, Kaliforniya’daki ofisini kapatma ve bu kapanışa bağlı olarak 200 kişiyi işten çıkarma kararı aldığını duyurdu.

Otopilot Ekibi Dağıldı

Kararın çalışanlara dün duyurulduğu bildirilirken; işten çıkarmadan etkilenecek kişilerin “otopilot” ekibinden olduğu öğrenildi. Bu birimde çalışanların, sürücü destek sistemlerini geliştirmek için otopilot olarak adlandırılan yazılımdan elde edilen verileri değerlendiren ve etiketleyen bilgi notu uzmanları olduğu kaydedildi.

Şirkette gerçekleşen toplantıda işine son verilen çalışanlara önümüzdeki 60 gün boyunca ücretlerinin tamamının ödeneceği, ancak 28 Haziran’ın son iş günü olacağı söylendi.

Dizüstü bilgisayarlarını ve rozetlerini masalarına bırakmaları istenen çalışanlar, kıdem tazminatı ve yardım bilgilerinin bulunduğu e-postaların kısa sürede gelen kutularında olacağı konusunda bilgilendirildi. Kıdem tazminatı paketlerinin, şirkette hizmet verilen yıllara dayalı tazminatı ve kapsamı 31 Ekim’e kadar uzatan iki aylık ek faydaları içermesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

İşten çıkarma dalgasından etkilenen iki çalışan CNBC’ye konuşurken, Tesla’nın kira sözleşmesinin sona erdiğini bildiklerini söyledi. Çalışanlar, konu hakkında konuşma izinlerinin olmamasından dolayı isimlerinin gizli kalmasını istedi.

Henüz robotaksi teknolojisi vaadini hayata geçiremeyen Tesla, yakın geçmişte bir dizi Autopilot veri çalışanını Palo Alto, Kaliforniya’daki yerine taşımıştı. Şirket ayrıca Buffalo, New York’ta veri açıklama ekiplerini eğitmeye devam ediyor. Bazı San Mateo ofis çalışanlarının ise Buffalo’daki ekiplere eğitim verdiği belirtiliyor.

Tesla CEO’su Elon Musk geçen haftaki söylemleri ile ses getirmişti. Musk, Tesla’nın Teksas ve Berlin’deki yeni fabrikalarının küresel tedarik zinciri kesintileri nedeniyle “milyarlarca dolar” kaybettiğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.