Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk’tan Yeni Çıkış: Milyarlarca Dolar Kaybediyorum!

Yaptığı her açıklama olay olan Elon Musk bu kez küresel sıkıntılar nedeniyle milyarlarca dolar zarara uğradığını söyledi. Detaylar haberde;
Elon Musk’tan Yeni Çıkış: Milyarlarca Dolar Kaybediyorum!
HABER GİRİŞ

Tesla CEO’su Elon Musk, son röportajında Tesla’nın Teksas ve Berlin’deki en yeni otomobil fabrikalarının “şu anda milyarlarca dolar” kaybettiğini ifade etti.

Musk buna neden olarak, tedarik zinciri kesintilerinin elektrikli araç devinin üretimi artırma yeteneğini engellemesini gösterdi.

“Fabrikalarım Üretmiyor, Para Yakıyor!”

Silikon Vadisi Tesla Sahipleri Kulübü’nde konuşma yapan Musk, söz konusu fabrikaların güncel durumunu “Hem Berlin hem de Austin fabrikaları şu anda devasa para fırınları ve para yakıyorlar” benzetmesiyle ortaya koydu ve şunları şöyledi:

Berlin ve Austin şu anda milyarlarca dolar kaybediyor çünkü bir ton masraf ve neredeyse hiç çıktı yok. Berlin ve Austin’i işlevsel hale getirmek ve Şangay’ı tamamen oyuna döndürmek en ciddi endişelerimiz. Diğer her şey temelde çok küçük şeyler.

“Ekipmanlar Çin’de Sıkıştı Kaldı”

Tesla’nın en son teknolojisi olan “4680” bataryaların üretimininin artırılmasında yaşanan sıkıntılar yüzünden “çılgın para kaybettiğini” belirten Musk, geleneksel “2017” bataryaların üretimi için gerekli malzemelerin ise Çin limanlarında sıkışıp kaldığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Tesla CEO’su sözlerine şöyle devam etti: “Tedarik zincirindeki kesintilerin son derece şiddetli olması nedeniyle son birkaç yıldır fabrikaları çalışır durumda tutmaya çalışmak çok zor bir şeydi. Geçtiğimiz iki yıl, birbiri ardına tedarik zinciri kesintilerinin tam bir kabusu oldu ve biz henüz bu durumun dışına çıkmış değiliz.

Çin’de son haftalarda Covid’in yeniden canlanması, Tesla’nın ülkedeki fabrikasının bulunduğu Şanghay gibi büyük şehirlerde sokağa çıkma yasağına yol açtı. Reuters’in Çarşamba günü bildirdiğine göre; Tesla, Temmuz ayının ilk iki haftasında güncellemeler gerçekleştirmek için bu fabrikadaki üretimin çoğunu askıya almayı planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Tesla’nın maaşlı işgücünü önümüzdeki üç ay içinde yüzde 10 oranında azaltma ancak saatlik çalışan sayısını artırma planlarını açıklayan Musk, şirketin işten çıkarmalarının toplam işgücünün yaklaşık yüzde 3,5’ini etkileyeceğini söylemişti.

Tedarik zinciri sorunlarına rağmen Tesla’nın bu yıl hala 1,5 milyon araç üretmeyi hedeflediğini söyleyen Musk, Nisan ayında yaptığı açıklamada ise müşterileri araçları için uzun bekleme süreleri ile karşılaşabileceği konusunda uyarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın