Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK-UNICEF İş Birliği ile Depremzede Gençler Desteklenecek

TESK Genel Başkanı Palandöken, yeni dönemde depremzede gençlere TESK-UNICEF iş birliğiyle nakdi ve psiko-sosyal destek verileceğini açıkladı. Detaylar haberde;
TESK-UNICEF İş Birliği ile Depremzede Gençler Desteklenecek
HABER GİRİŞ

6 Şubat tarihli asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından etkilenen 11 şehre yönelik yardımlar devam ediyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bölgedeki çocuklara yönelik yazılı bir açıklamada bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile iş birliği kapsamında 2018 yılından beri çocuk işçiliği ile mücadele ettiklerini söyleyen Palandöken, yeni dönemde depremlerden etkilenen öğrencilere nakdi ve psikolojik destek sağlanacağını açıkladı.

2018’den bu yana yürütülen iş birliğinin temel amacının çocuk işçiliğinin önlenmesine katkı, çalışan çocuklara ve ailelerine destek sağlamak olduğunu vurguladı.

11 Pilot İlde Eğitimlere Devam Ediliyor

Söz konusu kapsamda kendi öz denetim mekanizmasını kuran tek meslek örgütü olduklarını kaydeden Palandöken, “İşyeri Denetim ve Danışmanlık Gruplarımız (İDDG) ile üye iş yerlerimizi denetliyor ve onlara danışmanlık hizmeti sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş, Hatay, Bursa ve Gaziantep olmak üzere 11 ilde pilot eğitimlerine devam edeceklerini dile getiren Palandöken, şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Çıraklara iş yeri temelli eğitim fırsatları sunan Konfederasyonumuza bağlı iş yerlerinin depremden nasıl etkilendiğini anlamak amacıyla hızlı bir değerlendirme çalışması yapmaktayız.”

Bahsi geçen çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgularla afet bölgesindeki iş yerlerindeki gençlere UNICEF aracılığı ile nakit, psiko-sosyal ve sosyal etkinliklerle destek sağlayacak faaliyetlerin yeni dönemde programlarında olacağının bilgisini verdi.

Dijitalleşmenin Mesleki Eğitime Olan Etkileri Değerlendirilecek

Tüm bunlara ek olarak gençlerin dijital dönüşümünü destekleyerek istihdam edilmelerini sağlamayı hedeflediklerine işaret eden Palandöken, dijitalleşmenin mesleki eğitime olan etkilerinin de değerlendirileceğini ekledi.

Dijitalleşmeye yönelik eğitimlerin düzenleyeceklerinin altını çizerek, çırakların dijital becerilerinin ve profesyonel gelişimlerinin destekleneceğinin altını çizdi.

İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin önemine de vurguda bulunan Palandöken, çıraklarının çocuk işçi olmadığını belirtti.

Palandöken kendi çıraklarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldığına, ustalarından meslek öğrenen öğrenciler olduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.