Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TESK: Enflasyonla Mücadele için Perakende Yasası Düzenlenmeli

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Perakende Yasası’na ilişkin düzenleme çağrısında bulundu. Detaylar geliyor…
TESK: Enflasyonla Mücadele için Perakende Yasası Düzenlenmeli
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Perakende Yasası”na ilişkin düzenlemelerin bir an evvel hayata geçirilmesi çağrısında bulundu.

Palandöken, ulusal zincir marketlerin temel gıdadan teknolojiye, tekstilden kozmetiğe, beyaz eşyadan mobilyaya, hırdavattan oyuncağa kadar 415 meslek dalına ait ürünleri satarak piyasada haksız rekabet ortamı oluştuğunu belirtti.

Fiyat istikrarı ve enflasyonla mücadele için Perakende Yasası ile ilgili düzenlemenin bir an evvel TBMM’nin gündemine alınarak hayata geçirilmesi gerektiğini belirten Palandöken, haksız rekabetin önlenmesi için zincir marketlere birtakım yasal zorunluluklar getirilmesi gerektiğini söyledi.

Palandöken dünyada bu işlerin nasıl yürütüldüğünün takip edilmesi gerektiğini belirterek zincir marketlerin açma kapama saatleri, yerleri, nüfusa göre açılma oranları, haftada 1 gün tatil ve çalışanların da haklarının korunacağı bir düzenlemenin yapılması gerektiğini ifade etti.

Belli nüfusun altındaki ve belirtilen mesafe aralığına uymayan yerlerde işletme açılmaması gerektiğini aksi takdirde piyasada fiyat istikrarının sağlanamayacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

‘Zincir Marketlerde Elektronik Ürünler Satılmamalı’

Zincir marketlerde cep telefonu, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri gibi ürünlerin satılmasını yanlış bulan TESK Başkanı, “Yüksek meblağlı ve garanti kapsamına alınması gereken ürünlerin bile satışı var. Bu ürünler arızalandığında tüketiciler muhatap bulamadığı gibi garanti servisine ulaşamayan ya da ulaştığı halde istediği geri dönüşü alamayan çok sayıda tüketici var.” sözlerini kullandı.

Bu tarz durumlarda zincir marketlerin konunun muhatabı olmadığı gibi sorunun çözümü noktasında da işlevsiz kaldığını söyledi. Palandöken açıklamasının sonunda, “Sattığı ürüne sahip çıkamayanlar o ürünü satmamalı. Perakende Yasası’nda yapılacak değişiklikle zincir marketler yalnızca gıda ürünlerini satabilmeli.” ifadelerine yer verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın