Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TEPAV’dan Enflasyon Uyarısı: Gereken Önlemler Alınmalı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından Türkiye EKonomik Görünüm Raporu'nun ikincisini paylaştı. Raporda enflasyon uyarısı öne çıktı.
TEPAV’dan Enflasyon Uyarısı: Gereken Önlemler Alınmalı
HABER GİRİŞ

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından son dönemde uygulanan ekonomi politikalarına dair değerlendirmelerin yer aldığı ikinci rapor paylaşıldı. Raporda 2023 Eylül ayında yayımlanan Türkiye Ekonomik Görünüm Raporu’nun ilkinde yer alan tahminler revize edildi.

Raporda gerekli önlemlerin alınmaması halinde enflasyondaki düşüş sürecinin toplumsal refah üzerinde maliyet yaratacağı uyarısına yer verildi. Tüketimde beklendiği gibi bir azalma olmadığına yer verilen raporda, ilk rapordaki yüzde 3,7’lik büyüme tahmini revize edilerek 2023 yılında Türkiye’nin ekonomik büyümesinin yüzde 4,2 civarında olacağı öngörüldü.

Türkiye ekonomisinin 2024 yılında yavaşlayacağı ve büyümenin yüzde 3,2, 2025’te ise yüzde 3,5 olacağı tahmin edildi. Ekonominin 2024 yılında yüksek faiz oranları ve sıkı finansal koşullar nedeniyle yavaşlamasının beklendiği raporda, küresel finansal koşulların yılın ikinci yarısında daha destekleyici olacağı belirtildi.

TEPAV raporunda politika faizinin 2024 yılında yüzde 45 ile zirve yapacağı beklentisine yer verilirken, enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 40, önümüzdeki yıl sonunda ise yüzde 24 olacağı tahmin edildi.

Merkezi yönetim bütçe açığının milli gelire oranının 2024 yılında yüzde 5,9, 2025 yılında yüzde 4,3 olarak gerçekleşeceği öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

TEPAV bu hafta içerisinde paylaştığı bir diğer raporda da, TCMB’nin faiz politikasında zirvenin yüzde 45 olacağını belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın