Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temsilciler Meclisi’nde Biden için Rüzgar Tersten Esmeye Başladı

Son gelişmelerden önce ara seçim sonuçları lehine ilerleyen Demokratlar, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kaybetti. Cumhuriyetçiler geldi, Pelosi gitti.
Temsilciler Meclisi’nde Biden için Rüzgar Tersten Esmeye Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de 8 Kasım’da yapılan ara seçimlerinden gelen sonuçlar şaşkınlık yaratmaya devam ediyor. “Ara seçimler demokrasinin gücünü gösterdi” diyen ABD Başkanı Joe Biden için rüzgar tersten esmeye başladı. Senato seçiminde elini güçlendiren Demokratlar, Temsilciler Meclisi için umduğunu bulamadı.

ABD’nin en kalabalık eyaletleri olarak bilinen California ve Colorado’da devam eden seçimlerde Demokratların güç kaybettiği öğrenildi.

Cumhuriyetçiler, California’daki bir bölgede daha galibiyet elde etti. Sandalye sayısını 218’e çıkaran Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazandı.

Kıran kırana geçen seçimlerde Demokratların 210 sandalyeye ulaştığı biliniyor. Ancak California ve Colorado’dan gelen haberlerin seçim sonuçlarını etkileyeceği bilindiğinden ve

Cumhuriyetçilerin önde olması, Demokrat Partili Biden için iyiye işaret olarak yorumlanmadı.

GCM Yatırım Banner

“Nancy Pelosi’yi Kovduk”

Temsilciler Meclisi için 218 sandalyenin kazanılmış olması, Meclis’te çoğunluğu elde etmek için yeterli görülüyor. Ayrıca Meclis Başkanlığı da dahil olmak üzere tüm komisyon başkanlıkları elde ediliyor.

Bu durum ise Çin-Tayvan gerilimiyle popülerlik kazanan Nancy Pelosi’nin Meclis’ten çekilmesi anlamına geliyor.

Temsilciler Meclisi’nin yeni başkanı olarak işaret edilen Kevin McCarthy, Meclis Başkanı Pelosi’nin devrinin son bulduğunu şu sözlerde paylaştı:

“Bu gecenin resmi: Tek parti Demokrat iktidarı bitti. Nancy Pelosi’yi kovduk.”

Biden: Cumhuriyetçilerle Çalışmaya Hazırım

Twitter paylaşımıyla dikkat çeken McCarthy, Cumhuriyetçilerin zaferini büyük bir heyecanla paylaşarak, “Cumhuriyetçiler evi kazandı: Cumhuriyetçiler resmen Meclis’in kontrolünü kazandı” dedi.

McCarthy’yi tebrik eden ABD Başkanı Biden, Cumhuriyetçilerle çalışmaya hazır olduğu mesajını vererek şöyle açıklama yaptı:

“Geçen hafta da söylediğim gibi gelecek, siyasi savaşlara esir edilmeyecek kadar değerli. Amerikan halkı onlar için iş yapmamızı istiyor. Onlar için önemli olan konulara odaklanmamızı ve hayatlarını iyileştirmemizi istiyor.”

Biden’ın politikalarını en yüksek perdeden eleştirenler arasında olmasıyla bilinen McCarthy, Biden yönetimini daha önce ekonomi-politikaları üzerinden hedef almıştı. McCarthy, sosyal medya paylaşımında şöyle eleştiride bulunmuştu:

“Başkan Biden, Amerika’nın birleşmeye ihtiyaç duyduğu bir zamanda bölmeye ve saptırmaya çalışıyor çünkü hayat pahalılığını artıran politikaları hakkında konuşamıyor. Amerikan halkı buna inanmıyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.