Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Demokratlar Senato Seçiminde Elini Güçlendirdi

ABD’de ara seçimlerden gelen sonuçlara göre Demokratlar, Senato’da çoğunluğu garantiledi. Temsilciler Meclisi için ise gelen sonuçlar soru işareti yarattı.
ABD’de Demokratlar Senato Seçiminde Elini Güçlendirdi
HABER GİRİŞ

ABD’de 8 Kasım Salı günü yapılan ara seçime ilişkin sonuçlar gelmeye devam ediyor. Nevada’ki eyalet ve yerel pozisyonlara yönelik yürütülen ara seçimlerden gelen resmi olmayan sonuçlara göre Demokratlar, Senato’da çoğunluğu garantiledi.

Nevada eyaletindeki seçimde Demokrat Senatör adayı Catherine Cortez Nasto, Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’ın önüne geçti.

Demokratların bu galibiyetiyle birlikte Aralık ayında Georgia eyaletinde yapılması planlanan ikinci tur seçim için gelecek sonuçlar baskılanmış oldu.

İkinci turdaki sonuç, Cumhuriyetçilerin lehine de olsa Demokratlar, Senato’daki 100 sandalyenin yarısını garantiledi.

İkinci turda da galibiyet elde etmeleri durumunda Demokratlar, Senato’daki çoğunluğu sağlayacak.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Senato Başkanı, Devlet Başkanı Yardımcısı görevi yaptığı ve Demokrat Parti’den olduğu için de eşitlik bozma oyunu kullanma ihtimali söz konusu.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in eşitlik bozma oyunu kullanması halinde Senato’daki koltuk dağılımı yarı yarıya da olsa Demokratlar çoğunlukta yer alıyor.

Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar için Rüzgar Tersten Esiyor

Temsilciler Meclisi’nde, Senato için gelen sonuçların aksine Demokratlar çoğunluğu elde etmiş durumda değil.

Temsilciler Meclisi’ndeki koltuk dağılımı, kesin olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçiler için 211, Demokratlar için 202. Çoğunluğun sağlanması için toplam 218 sandalyenin kazanılması şartı bulunuyor.

Önde olan Cumhuriyetçilerin galip gelmesi halinde ise Demokrat Parti’den Başkan Joe Biden için yasama yetkisi doğrudan etkileniyor.

Ukrayna Cumhuriyetçilerin Tavrından Endişeli

Demokratların hakimiyeti Cumhuriyetçilere vermesinin en çok Kiev yönetimini etkilemesi bekleniyor.

Demokrat Parti’den Biden yönetiminin Rusya-Ukrayna savaşında Kiev’e sağladığı desteğin sekteye uğrayabileceğine yönelik endişeler dile getiriliyor.

Cumhuriyetçilerin destekte kesintiye gitmesinin beraberinde, domino etkisiyle Almanya, Fransa ve İtalya gibi diğer ülkelerin de benzer yolu izlemeleri olasılığı, Ukrayna için endişe yaratmıştı.

Ukrayna’nın eski başbakan yardımcısı ve şimdi muhalefet milletvekili Ivanna Klympush-Tsintsadze, konuya ilişkin endişeleri dile getirerek şöyle açıklama yapmıştı:

“Bizim hatırımız için şu anda ABD’de ortaya çıkan partizan tartışmaların kurbanı olmayacağımızı umuyoruz. …Diğer ulusların ortak çabalarını sürdürmek açısından yalnızca Amerikan desteğine değil, aynı zamanda ABD liderliğine de çok ciddi şekilde bağımlıyız.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.