Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna ABD’den Gelecek Haberi Bekliyor!

Rus işgaline karşı Ukrayna’nın mücadelesini destekleme sözü veren ABD’nin ara seçimlerden sonra tavrının ne olacağı sorusuna Kiev’den dikkat çekici açıklamalar geldi.
Ukrayna ABD’den Gelecek Haberi Bekliyor!
HABER GİRİŞ

ABD’de bugün gerçekleşecek ara seçimlerin sonucunu merakla bekleyenler arasında Ukrayna öne çıktı. Demokrat Parti’den Joe Biden yönetiminin Rusya-Ukrayna savaşında bugüne kadar Kiev’e destek verdiği ancak Cumhuriyetçi bloğun aynı tavır takınmama ihtimali Ukrayna için endişe uyandırdı.

Ukrayna’nın Rusya’ya gösterdiği dirençte ABD liderliğinin çok önemli olmasının altında yatan neden ise ABD’nin diğer müttefiklerini etkileme gücü olarak gösteriliyor.

Amerika’nın desteğinde kesintiye gitmesinin beraberinde, domino etkisiyle Almanya, Fransa ve İtalya gibi diğer ülkelerin de benzer yolu izlemeleri olasılığı gündeme geldi.

Konuya ilişkin endişeleri dile getiren kişi, Ukrayna’nın eski başbakan yardımcısı ve şimdi muhalefet milletvekili Ivanna Klympush-Tsintsadze oldu.

ABD merkezli yayın organı Politico’ya konuşan milletvekili, dünya genelinde yaşanan ekonomik çıkmazda Ukrayna için süren maddi yardımların kamuoyunda sorgulandığına dikkat çekerek, “Bizim hatırımız için şu anda ABD’de ortaya çıkan partizan tartışmaların kurbanı olmayacağımızı umuyoruz” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar dolaylı yoldan Batı bloğunu da vurduğu için enflasyonist baskı ortamında Avrupa’da vatandaşlar enerji tasarruf planlarıyla karşı karşıya kaldı.

Ukrayna’nın aleyhine ilerleyen bu durumda Kiev’in çabalarının karşılık bulmayacağı korkusunu paylaşan Klympush-Tsintsadze şöyle söyledi:

“Korku bu çünkü diğer ulusların ortak çabalarını sürdürmek açısından yalnızca Amerikan desteğine değil, aynı zamanda ABD liderliğine de çok ciddi şekilde bağımlıyız.”

Podolyak: Sonuç Ne Olursa Olsun ABD’ye Güveniyoruz

Konuya ilişkin demeç veren bir diğer isim, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin danışmanı Mihaylo Podolyak oldu.

Podolyak, ara seçim sonuçları ne olursa olsun, Kiev’e desteğin süreceğine inandığını söyledi.

Bugüne kadar Ukrayna’ya sağlanan askeri ve mali yardımlar ile Rusya’ya uygulanan yaptırımlarda Amerika’nın liderliğine güvendiğini ifade etti.

Ukrayna’nın Eski Dışişleri Bakanı: Ukrayna Yardımları Çin’e Karşı da Bir Mesaj Veriyor

Cumhuriyetçilerin oylamada Meclis ve Senato çoğunluğunu kazanmaları halinde “Ukrayna’ya bir kuruş daha gitmeyeceği” ve tamamıyla ABD’nin iç sorunlarına odak kurulacağı beklentileri gündeme gelmişti.

Ukrayna’nın eski dışişleri bakanı Pavlo Klimkin ise verdiği demeçte, seçim sonuçları ne olursa olsun Amerika’nın askeri ve mali destek sözünü yerine getireceğine yönelik beklentisini paylaştı.

Ukrayna yardımlarına karşı olan kişilerin sayısının çoğunlukta olmadığını savundu. Ukrayna’ya yapılan desteklerin aslında daha karmaşık ve kritik düzeyde olduğunu, Ukrayna’nın sadece Rusya’ya karşı desteklenmediğini Çin’e karşı da bir mesaj verildiğini ima etti.

Klimkin, “Sadece Rusya açısından değil, aynı zamanda ABD’nin Çin tarafından nasıl algılanacağı konusunda da” ABD’nin tutumunun kritik olduğu değerlendirmesini yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.