Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temettü Verimliliği Ortalaması En Yüksek Şirketler

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan listeye göre son beş yılın ortalamasına göre en yüksek temettü verimi olan şirket Pergamon Dış Ticaret oldu.
Temettü Verimliliği Ortalaması En Yüksek Şirketler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsada yatırımcıların bir kısmı trade ederek yani kısa süreli alım satımlar yaparak para kazanırken, bazıları uzun vade yatırımları tercih eder. Uzun vadeci yatırımcılar büyük ve sağlam şirketlerin hisselerinin seçerken, bir yandan da temettü dağıtıp dağıtmadıklarına bakarlar.

Çünkü yıllarca elinizde tuttuğunuz hisseler, eğer bir de temettü yani kar payı dağıtımı yapıyorsa sizin için düzenli bir pasif gelir olacaktır.

Gedik Yatırım, dün yayımladığı bir raporda temettü verimliliği ortalaması yüksek olan şirketlerin listesini paylaştı.
Son Beş Yıl Temettü Verimliliği Ortalaması Yüksek Olan Şirketler
Kaynak: Gedik Yatırım

Buna göre son 5 yıl temettü verimliliği ortalaması yüksek olan ilk beş şirket ve temettü verimi oranları; yüzde 13,79’la Pergamon Dış Ticaret (PSDTC), yüzde 11,78’le İş Yatırım Ortaklığı (ISYAT), yüzde 9,44’le Ereğli Demir Çelik (EREGL), yüzde 9,14’le İskenderun Demir Çelik (ISDMR) ve yüzde 8,96 ile Tofaş Oto (TOASO) olarak sıralandı.

Son 3 yıllık ortalamada temettü verimi en yüksek şirketlerin başında yüzde 9,25’le Doğuş Oto (DOAS) yer alıyor. Onu yüzde 8,69’la EREGL, yüzde 8,02’yle PSDTC izledi.

Son 10 yıllık ortalamalara baktığımızda ise en yüksek temettü verimi yüzde 15,16 ile ISYAT’ta ait. PSDTC’nin 10 yıllık temettü verimi ortalaması yüzde 9,87, ISMEN’in yüzde 9,38, EREGL’nin yüzde 8,99, ISDMR’in yüzde 7,14, PAGYO’nun yüzde 8,49 ve DOAS’ın yüzde 7,27 olarak hesaplandı.

GCM Yatırım Banner

2023 yılında ise en yüksek temettü verimi yüzde 12,36 ile yine PSDTC’ye ait oldu. Bu hisse son bir yılda yatırımcısına yüzde 100’den fazla kazandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın