Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temettü Gözdesinde Beklentiler Bu Kez Üzdü

Ak Yatırım, yakından takip edilen hisselerden biri olan Ereğli Demir ve Çelik için temettü tahminini paylaştı. Hedef fiyat aşağı yönlü değişti. İşte detaylar;
Temettü Gözdesinde Beklentiler Bu Kez Üzdü
HABER GİRİŞ

Ak Yatırım, 27 Ekim tarihinde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (EREGL) için detaylı raporunu paylaştı. Bilançosunu 26 Ekim’de paylaşan şirketin 3Ç23’te 41 milyon TL net kar açıkladığı hatırlatıldı. Ak Yatırım, Ereğli için zarar tahmin ettiklerini, fakat şirketin kar açıklamayı başardığını vurguladı.

Şirketin üçüncü çeyrekte piyasa beklentisinin yüzde 9 altında 5,22 milyar TL FAVÖK açıkladığı belirtilirken satış hacminin tahminlere paralel olarak 2 milyon ton olarak gerçekleştiği aktarıldı.

Yatırım harcamaları devam eden şirketin 2024 yılında da temettü dağıtmasının beklenmediği belirtildi. Ak Yatırım, Ereğli’de yükselen borçluluk göz önüne alındığında, şirketin 2024 yılında kazançlarının tamamını yatırıma yönlendireceğini öngörüyor.

Ereğli için “nötr” tavsiyesi devam etti ve 12 aylık hedef fiyat 45 TL’ye düşürüldü.

Şirket için 2023 yılına yönelik olarak ciro ve FAVÖK tahminleri sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 24 oranında aşağı yönlü revize edildi. 9 aylık dönemdeki 3,8 milyar TL’lik net zarara dikkat çekildi ve 4Ç23’te karlılıkta bir miktar iyileşme olma ihtimaline rağmen net zarar beklendiği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Temettü Gözdesinde Beklentiler Bu Kez ÜzdüKaynak: Paratic Piyasalar

EREGL, haber yazım itibarıyla günlük yüzde 2 düşüşle 38,3 TL’den işlem görüyor. Yatırımcılar aylık yüzde 7 zarar ederken yıllık artış da yüzde 24,4 ile sınırlı kaldı.

BIST 100 endeksi yüzde 0,5 düşüşle 7619 seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın