Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Demir ve Çelik Sektörünün Öncüsü Yine Üzdü!

Borsa İstanbul’da EREGL koduyla faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, bilançosunu açıkladı. Şirketin hasılatı sabit kaldı ve borçları yükseldi.
Demir ve Çelik Sektörünün Öncüsü Yine Üzdü!
HABER GİRİŞ

Yatırımcıların yakından takip ettiği Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş (EREGL), 1 Ocak – 30 Eylül dönemlerini kapsayan bilançosunu paylaştı. Şirket, yılın üçüncü çeyreğinde 41,3 milyon TL net kar elde etse de yılın ilk 9 ayı için negatif rakamlara devam ediyor.

Ereğli Demir ve Çelik’in yılın ilk 9 ayındaki zararı 3,8 milyar TL oldu. Geçen yılın aynı döneminde 14,8 milyar TL net kar açıklanmıştı.

Demir ve Çelik Sektörünün Öncüsü Zarar Açıkladı!Kaynak: Fintables

Şirketin 2023’ün ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre satışları 101 milyar TL ile sabit kaldı. Brüt kar yüzde 62 gerileyerek 9,5 milyar TL’ye, esas faaliyet karı yüzde 58 düşüşle 9,6 milyar TL’ye geriledi. FAVÖK, yüzde 60 düşerek 10,4 milyar TL seviyesinde oldu.

Şirketin bilançosundaki verilere göre dönen varlıklar yüzde 15, duran varlıklar yüzde 11 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Ereğli’nin borç verileri de yatırımcısını memnun etmedi. Finansal borç yüzde 21, net borç ise yüzde 18 arttı. Özkaynaklarda sınırlı bir artış görüldü ve yüzde 6’lık bir yükseliş gerçekleşti.

Demir ve Çelik Sektörünün Öncüsü Zarar Açıkladı!Kaynak: Paratic Piyasalar

EREGL hisseleri de bilançoda olduğu gibi yatırımcısının beklentilerin altında kalmaya devam ediyor. Hisse günlük yüzde 2,8 artışla kapanışını 39 TL’den yaptı. Haftalık yüzde 3,5 aylık yüzde 15,4 değer kaybeden hissede yıllık kazanç da yüzde 29,6 ile sınırlı kaldı. EREGL, yıllık en yüksek 53,55 TL, en düşük 27,7 TL’yi gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın