Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Teknoloji Devinin Dünyanın En Büyüğü Ünvanı Fazla Sürmedi

Nvidia hisseleri yeni haftanın ilk işlem gününde de düşüş serisini sürdürdü ve geçen haftadan bu yana yüzde 13 değer kaybetti. Ayrıntılar haberde...
Teknoloji Devinin Dünyanın En Büyüğü Ünvanı Fazla Sürmedi
HABER GİRİŞ

Geçen hafta dünyanın en değerli şirketi unvanını kısa süreliğine kazanan Nvidia (NVDA), üst üste üç işlem gününde değer kaybederek zirvesinden yüzde 13 kayıp yaşadı. Bugünkü piyasa açılışı itibarıyla NVDA yüzde 3’ün üzerinde artışla 121 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Yeni haftanın ilk işlem günü, çip üreticisinin bu yılki en sert ikinci düşüşü yaşandı ve hisse senedi yüzde 6.7 düşerek 118.11 dolara geriledi. Nvidia’nın düşüşü, yapay zeka patlamasıyla ilişkilendirilen çip üreticileri ve diğer teknoloji şirketlerinde de bir düşüşe yol açtı.

Nvidia’nın yapay zeka çipleriyle dolu sunucular satan Super Micro Computer yüzde 8.7 değer kaybederken, bu pazarda rekabet eden Dell yüzde 5.2 geriledi. Çip tasarımcısı Arm yüzde 5.8 düşerken, yarı iletken devleri Qualcomm ve Broadcom sırasıyla yüzde 5.5 ve yüzde 3.7 kayıp yaşadı.

NVDA günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bu şirketlerin birçoğu, yatırımcıların yapay zeka harcamalarından büyük fayda sağlayacaklarına dair güçlü bahislere girmesiyle son birkaç yılda en büyük kazançları elde edenler arasında yer aldı.

Üç günlük düşüşe rağmen, Nvidia’nın değeri geçen yıldan bu yana neredeyse üç katına çıktı. Geçen hafta, piyasa değeri 3 trilyon doları aşarak Apple ve Microsoft’u geride bırakan Nvidia, bu kazançlarının bir kısmını geri verdi. Nvidia, Pazartesi günü S&P 500’de en çok değer kaybeden dördüncü şirket oldu.

GCM Yatırım Banner

Hightower’dan Stephanie Link, Nvidia hisselerini “aşırı sevilen” olarak nitelendirerek, “Partinin bittiğini düşünmüyorum, ancak muazzam bir yükseliş yaşadı ve teknolojide daha cazip risk/ödül sunan birçok başka yer var” değerlendirmesinde bulundu.

Nvidia, değerli yapay zeka grafik işleme birimlerine (GPU) olan talebin yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti. Microsoft, Google, Amazon, Oracle ve Meta gibi şirketler, veri merkezleri ve bulut hizmetlerini güçlendirmek için milyarlarca dolarlık çip satın alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.