Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tekfen’den Libya Büyük Nehir Projesi Hakkında Açıklama

Tekfen Holding, Libya’daki olaylar nedeniyle durdurulan projenin dava sürecine dair KAP açıklaması yaptı.
Tekfen’den Libya Büyük Nehir Projesi Hakkında Açıklama
Yorum

Tekfen Holding A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP), Tekfen İnşaat’ın yüzde 67 pay sahibi olduğu Tekfen-TML Joint Venture’nin (TTJV) Libya’da üstlenmiş olduğu Büyük Nehir Projesi hakkında açıklama yaptı.

21 Şubat 2011 tarihinde ülkedeki olaylar yüzünden durdurulan projenin, bedeli ödenmemiş tüm hak ve alacakların tazmini amacıyla işveren idare Libyan Man-Made River Authority (MMRA) ve Libya Devleti aleyhine, International Court of Arbitration of the International Chamber of Commerce (ICC) nezdinde başlatılan ticari tahkim davası hakkında bilgilendirme yapıldı.

Buna göre dava sonucunda Tahkim Heyeti tarafından TTJV lehine verilen 45,498,639 dolar ödenmesine dair ara karar verildiği, işveren idare MMRA ile görüşmelerin devam ettiği ve Tahkim Heyeti’nin ara kararı ile belirlenen tazminatın tahsili konusunda idare ile anlaşma yapılmasına dair görüşmelerin sonuçlandırılmasına çalışıldığı belirtildi.

18.02.2020 tarihli açıklamada Türkiye-Libya arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’na (YKTK) dayanarak, Libya’daki iç savaş nedeniyle TTJV’nin malvarlığının uğramış olduğu zararın tazmini amacıyla ikinci bir tahkim davasının başlatıldığı hatırlatıldı.

Mahkemenin TTJV’nin Libya Devleti’ne karşı yargılama masraflarına istinaden 3.664.889 dolar mertebesinde mesul olduğuna karar verdiği de açıklanmıştı.

Netice itibarıyla işveren idare MMRA ile TTJV’ye net 35.407.956 dolar ödeme yapması yönünde anlaşmaya varıldığı söylendi.

Açıklamada, “Bu bedelin ilk bölümü olan 12.678.322  dolarından, ikinci tahkimde TTJV’nin Libya’ya ödemesine karar verilen meblağın mahsup edilmesinden sonra kalan 9.013.433,24 dolar tahsil edilmiştir. Geri kalan 22.729.634 doların ödeme planı ilgili olarak idare ile görüşmeler devam etmekte olup, gelişmeler hakkında ayrıca bilgi verilecektir.” ifadesine yer verildi.

Bu tahsilatın Tekfen’e yaklaşık 4 milyon dolar ek kar payı olarak yansıyacağı söylendi. Ancak hem ülkede hala istikrarın sağlananmış olması hem de şirketin güvenliği için yapılacak açıklamanın yatırımcıların yanıltılmasına yol açmaması için tazminat tutarının ilk taksitinin ödenmesi tarihine kadar ertelendiği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu