Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Şahin Faiz Adımı Dünya Basınında Yankı Buldu

Merkez Bankası tarafından beklenti üstü faiz kararı, dünya basınında memnuniyetle karşılandı. Detaylar şöyle…
TCMB’nin Şahin Faiz Adımı Dünya Basınında Yankı Buldu
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından haftanın en çok beklenen gelişmesi olan faiz kararı dün açıklandı. TCMB 250 baz puan faiz beklentisine karşın, oranları 750 baz puan artırdı. Böylece oran yüzde 17,5’den yüzde 25 seviyesine çıkmış oldu.

Bu gelişme döviz kurlarında hareketliliğin artmasına neden olurken, dünyada da geniş yer buldu. ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından JPMorgan, Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar her toplantıda 250 baz puan faiz artışı yapmasını beklediğini vurguladı ve yıl sonu faiz tahminini yüzde 30’dan yüzde 35’e revize etti.

Bir diğer yatırım bankası Goldman Sachs ise faiz artırımının reel faiz oranlarını pozitif bölgeye taşımak ve lirayı daha cazip hale getirmek için güçlü bir adım olduğunu vurguladı. Dünya basınında Türkiye’nin seçimlerin ardından enflasyonla mücadele konusundaki kararlılığını ortaya koyduğu ve faiz artışlarının olumlu bulunduğu ifadeleri yer aldı.

Değerlendirmelerde, Ortodoks ekonomi politikalarına yöneldiği ve TCMB’nin faiz oranlarını keskin bir şekilde artırmasının yeni ekonomi ekibinin enflasyonu düşürme çabasının açık işaretlerinden biri olduğu kaydedildi.

ABD, Almanya ve İngiltere’de Değerlendirmeler

ABD’nin önde gelen yayın organı Bloomberg, Türkiye’de faizlerin neredeyse son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktığına dikkat çekildi ve TL’nin değer kazandığı belirtildi. Türkiye’nin risk priminin (CDS) düştüğünün altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

The Wall Street Journal ise faiz artırımının, hükümetin enflasyonu kontrol altına almak için yavaş hareket ettiği ve bunun ekonomiyi uzun vadede riske attığı endişelerinin ardından geldiğine dikkat çekti.

Associated Press (AP) faiz artırımı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminin, geleneksel ekonomi politikalarına dönüş işareti verdiğini yazdı. Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, TCMB’nin adımının, analistleri şaşırttığı ve TL’nin desteklediğini belirtti.

Business Insider, Alman Haber Ajansı (DPA) ve Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi, TCMB’nin faiz adımı ile liranın değer kazandıklarına vurgu yaptılar. Artan enflasyonla mücadele konusunda kararlılık olduğuna dikkat çektiler.

İngilere merkezli Reuters haber ajansı, TCMB’nin sürpriz bir adım attığını ve Haziran’dan bu yana 750 baz puanlık baz puanlık bir artış yapıldığını yazdı. Atılan son adımın, daha geleneksel politikalara doğru atılan en net adım olduğu ve enflasyon beklentilerini dizginlemeye yardım edeceği kaydedildi.

Financial Times, keskin faiz artışının, yıllardır uygulanan alışılmışın dışındaki politikalardan kararlı bir şekilde koptuğunu gösteren açık işaretlerden biri olduğuna dikkat çekti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın göreve gelmesinden bu yana faizlerin neredeyse 3 katına çıktığına işaret edilen haberde, Merkez Bankası brüt döviz rezervlerinin arttığına ve son dönemde ülkeye gelen yabancı yatırımlara işaret edildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.