Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Faiz Kararı Rezervlere 6 Milyar Dolara Mâl Oldu

Merkez Bankası’nın geçen haftaki toplantısında faizi sabit bırakmasıyla nefesler tutulmuştu. Döviz şoklarının yaşanmamasının sebebi verilerde kendini gösterdi.
TCMB’nin Faiz Kararı Rezervlere 6 Milyar Dolara Mâl Oldu
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) negatif olan swap hariç net rezervlerinin bu yıl pozitife dönebileceği beklentileri oluşsa da seçim gündemi hesapları aşağı çekti.

Kontrollü döviz artışı Merkez Bankası’nın arka kapıdan rezerv yakma hamlesini yeniden gündeme getirdi.

TCMB’nin rezerv hareketlerini gündemine alan İngiliz haber ajansı Reuters’ın haberine göre Merkez Bankası rezervlerindeki düşüş 9’uncu haftaya taşındı.

Bankacıların hesaplamalarına göre Merkez Bankası’nın faizi yüzde 45 seviyesinde sabit bıraktığı haftada net rezervlerdeki düşüş 6 milyar dolara yakın oldu.

Merkez’in seçimlere giderken faizi daha da artırma niyetinde olmamasının enflasyon ile döviz kurlarının nabzını yukarı taşıyacağı beklenirken, dolarda korkulan olmamış ve artış baskılanmaya devam etmişti.

GCM Yatırım Banner

Reuters’ın hesaplamaları, döviz şoklarına karşı firene basan Merkez Bankası’nın rezervlerinden harcamaya devam ettiğini ortaya koydu.

Bankacıların hesaplamalarına göre geçen hafta Merkez Bankası’nın toplam rezervleri  yaklaşık 2.4 milyar dolar erimeyle iki haftadır 134 milyar dolar seviyesinde yerinde saydıktan sonra 132 milyar dolara geriledi.

TCMB’nin faiz toplantısı öncesindeki hafta 28.5 milyar dolar olan net rezervler ise geçen hafta 5.8 ila 6 milyar dolar bandında düşerek yaklaşık 22.5 milyar dolar seviyesine çekildi.

Net rezervler geçen yılki genel seçimlerin öncesinde yine döviz şoklarını engellemek için -5.7 milyar dolar seviyesiyle tarihi dip seviyeyi görmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın