Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervleri 8 Haftadır Düşüyor

Merkez Bankası rezervlerinde büyü bozuldu. 2023 kapanışından beri düşen rezervlerde ufukta yükseliş görünmüyor. Detaylar haberde;
Merkez Bankası Rezervleri 8 Haftadır Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni başkanı Fatih Karahan ile ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizi yüzde 45 seviyesinde sabit tuttuğunu duyurduğu günde bir başka önemli veri daha paylaşıldı.

TCMB, haftalık para ve banka istatistiklerini paylaştı. Verilerde gelecek ay yapılacak olan yerel seçimlerin etkisi okunmaya devam etti.

Seçimlere giderken faizi artırmama kararı alan Merkez Bankası’nın, döviz kurlarını baskılamak adına rezervleri geri planda tuttuğu görüldü.

2023 kapanışından itibaren yükselmeyen toplam rezervler geçen hafta da düşerek 134 milyar dolar seviyesinde yerinde saydı.

16 Şubat Cuma gününde kapanan haftada Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 134 milyar 927 milyon dolardan, 134 milyar 208 milyon dolara çekildi.

GCM Yatırım Banner

Önceki haftaların verilerinde Hafize Gaye Erkan’ın istifasının etkileri okunmuş, toplam rezervlerde yaşanan kayıp iki haftada 2 milyar doları aşmıştı.

Geçen haftaki kayıpla birlikte rezervlerdeki aralıksız düşüş 8’inci haftaya yayıldı. Merkez Bankası’nın toplam rezervleri geçen yıl istikrarlı bir yükseliş yaşadıktan sonra kapanışı düşüşle yapmış ve toplam rezervler 141 milyar dolar seviyesinde kayda geçmişti.

Merkez Bankası Seçilmiş Bilanço Kalemleri ve Para Arzı (16 Şubat 2024)
Kaynak: TCMB

16 Şubat Cuma gününde kapanan haftada altın rezervleri ise aralıksız üç haftadır 48 milyar dolar seviyesinde yerinde saymaya devam etti.

Merkez Bankası’nın altın rezervleri geçen hafta 48 milyar 561 milyon dolardan, 48 milyar 116 milyon dolara indi.

Geçen hafta brüt rezervler de erimeye devam ederek 86 milyar 366 milyon dolardan, 86 milyar 92 milyon dolara çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.