Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Faiz Kararı Ne Olacak? İşte Ekonomistlerin Tahminleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu ayki faiz kararına yönelik ekonomistlerin beklentileri açıklandı. İşte tahminler...
TCMB’nin Faiz Kararı Ne Olacak? İşte Ekonomistlerin Tahminleri
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), seçim öncesi politika faizini yüzde 8,50’de sabit bırakmasının ardından bu ayki Para Politikası Kurulu’nun (PPK) toplantısında alınacak karar merakla bekleniyor. Seçim sonrasında tekrardan Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesinde Hazine ve Maliye Bakanı görevine Mehmet Şimşek’i ve Merkez Bankası’nın başına Hafize Gaye Erkan’ın getirmesi atılacak adımlarda soru işareti yarattı.

TCMB’nin faiz kararı hakkında Foreks Haber’in anketine katılan 15 ekonomist faizin artırılacağını öngördü.

Ekonomistlerin en yüksek tahmini yüzde 30,00, en düşük tahmini ise yüzde 15 oldu. 10 ekonomistin 2023 yıl sonuna ilişkin medyan faiz tahmini yüzde 26,50 olurken, en yüksek beklenti yüzde 35, en düşük beklenti ise yüzde 18 olarak kayda geçti.

Ayrıca TCMB’nin açıkladığı son faiz kararı hakkında beklentilerini belirten ekonomistler faizin değişmeyeceğini tahmin etmişti.

“Gelişmeler Piyasanın Faiz Artırımı Beklentilerini Pekiştirdi”

Gedik Yatırım Ekonomisti Serkan Gönençler, konuya yönelik değerlendirmede bulundu. Yaşanan görev değişikliklerinin piyasadaki faiz artırım beklentilerini pekiştirdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek’in ekonomi politikalarına bakıldığında politika faizinin kademeli olarak mevduat faizlerine yaklaştırılmasının beklenebileceğini vurguladı.

Gönençler, politika faizinin bu toplantıda yüzde 25,00 seviyesine yükseltilmesini beklediklerini dile getirdi. Sonrasında bu artışların devamının geleceğine dair sinyal verilebileceğini kaydetti.

Ekonomist Gönençler, “Erdoğan’ın faizler konusunda kendisinin aynı noktada olduğu ve radikal bir değişiklik beklenmemesi yönündeki söylemlerinin, atılacak adımların daha küçük ölçekli kalabileceği yönünde soru işaretleri yarattığını da belirtmek lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın