Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Eski Başekonomisti Kara’dan Asgari Ücret Tahmini!

Son günlerde ülkenin gündem maddesi asgari ücret olurken, ekonomistler beklentilerini açıklamaya devam ediyor. TCMB eski başekonomisti Hakan Kara ücret tahminini paylaştı.
TCMB’nin Eski Başekonomisti Kara’dan Asgari Ücret Tahmini!
HABER GİRİŞ

Asgari ücrette Temmuz zammı için görüşmeler hız kesmeden devam ederken ne kadarlık bir artış gerçekleşeceği merak konusu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısına sayılı günler kala masadan çıkacak karar dört gözle bekleniyor. Hal böyle olunca konuya dair değerlendirmeler geliyor. Bugün bir açıklamada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Hakan Kara’dan geldi.

Yükselen döviz kuru sonrasında Merkez Bankası’nın dolar satmaya devam ettiğini ileri süren TCMB eski başekonomisti Kara, bugün asgari ücretin ne olacağına yönelik sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

“Ücret Yüzde 29,3 Artabilir”

Asgari ücret belirlenirken son dönemde Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ) açlık endeksinin baz alındığını kaydeden Kara, yine bu şekilde olması durumunda yani Haziran’da endeksin yüzde 5 artacağı varsayılırsa Temmuz’da net ücretin yüzde 28 artacağını söyledi.

Bu hesaplama ile rakamın 8 bin 506’TL den, 10 bin 880 TL’ye yükselmesinin beklendiğini açıkladı. Kara, ücretin düz olması için belki yüzde 29,3’lük artış gerçekleştirerek 11 bin TL’ye tamamlanabileceğini aktardı.

Hakan Kara Asgari Ücret
Kaynak: Twitter

Burada dikkat çeken bir gelişme olduğunu belirten TCMB eski başekonomisti, bir süredir asgari ücret belirlenirken gıdada Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) ziyade TÜRK-İŞ’in ölçtüğü fiyatların baz alınması olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda TÜRK-İŞ tarafından açıklanan Mayıs ayı açıklık ve yoksulluk sınırı raporuna bakıldığında açlık sınırı 10 bin 362 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 33 bin 752 TL’ye yükseldi.

Masada Konuşulan Rakamlar Açıklandı

Ekonomistlerden asgari ücrete yönelik beklentiler gelirken Asgari Ücret Komisyonu’nun ilk toplantısında konuşulan rakamlar merak ediliyordu. Sabah Gazetesi tarafından edinilen bilgilere göre TÜRK-İş asgari ücretin 500 dolar, TİSK’in 10 bin lira net rakam olmasını talep ediyor.

Asgari ücretin Kurban Bayramı öncesinde belirleneceği duyurulurken, masadan çıkacak rakamın vatandaşı memnun edip etmeyeceği de merakla bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.