Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonların Gözü Asgari Ücrette! Masadaki Rakamlar Açıklandı

Asgari Ücret Komisyonu'nun ilk toplantısında konuşulan rakamlar merak edilirken konuya yönelik bilgiler paylaşıldı. İşte işveren ve işçi tarafının teklifleri...
Milyonların Gözü Asgari Ücrette! Masadaki Rakamlar Açıklandı
HABER GİRİŞ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile birlikte yapıldı. Toplantıda konuşulan rakamlar merak edilirken detaylar açıklandı.

Sabah Gazetesi tarafından edinilen bilgilere göre TÜRK-İş asgari ücretin 500 dolar seviyesine çıkartılmasını istiyor. Buna göre işçi tarafı asgari ücretin 11 bin 830 TL civarında olmasını istiyor.

İşçi tarafının talebine karşılık ise TİSK’in 10 bin lira net rakam olmasını talep ediyor. TİSK, destekler ve teşvikler devam ederse bu rakamın üzerine çıkabilecek.

İki Tarafın Ortak Noktası 450 Dolar Olabilir

Bunun yanında masada konuşulanlardan bir diğer konuda 11 bin 830 TL net ücretin 830 TL’sinin Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından karşılanması oldu. Geri kalanının da işveren tarafından ödenmesi talepler arasında yer aldı.

Ayrıca TÜRK-İş ve TİSK’in ortak bir noktada buluşması durumunda asgari ücretin 450 dolar (10 bin 650 TL) olması da konuşuluyor. Söz konusu durumun gerçekleşmesi durumunda işveren ücretin 10 bin TL’sini, kalan kısmını ise İŞKUR ödeyecek.

GCM Yatırım Banner

Desteğin işveren yerine doğrudan işçiye ödenmesi de masada konuşulan konular arasında yer aldı.

Yeni belirlenecek asgari ücrette gelir vergisi alınmayacak ve tüm maaşlardaki asgari ücret kadar kısmın vergiden muaf tutulması da devam edecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.