Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB’den Yeni Karar: Bankaların Faizleri Düşecek

Politika faizindeki indirimden sonra TCMB’nin yeni hamlesi kredi faizlerini düşürmek oldu. Ayrıca bankalara menkul kıymet tesis etme zorunluluğu getirildi.
TCMB’den Yeni Karar: Bankaların Faizleri Düşecek
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), geçen hafta düzenlenen Ağustos toplantısında aldığı faiz indirimi kararının ardından yeni hamlesi ticari kredi faizlerini düşürmek oldu.

TCMB, dün gece saatlerinde paylaştığı duyuruda kredi faizleri ve büyüme hızına yönelik yeni düzenleme yapıldığını paylaştı.

Yeni düzenlemeye göre bankalar, verecekleri ticari kredilerde faiz oranları için getirilen katsayıya göre menkul kıymet tesis edecek.

Böylece bankalar, faizi yüzde 22,85’i aşan krediler için yüzde 20, yüzde 29,38’i aşan krediler için kredi tutarının yüzde 90’ı kadar menkul kıymet tesis etmek zorunda olacak.

Alınan karar sonrası bankaların ticari kredilerde yüzde 30’un üzerinde faiz vermesinin önüne geçilecek. Bu karar sayesinde kredi faizlerinin Merkez Bankası faizine paralel olması amaçlanıyor.

29,38’in Üzerinde Ticari Kredi Faizi Uygulanamayacak

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan yeni uygulamada bankalar kredi faizinde, TCMB tarafından belirlenen ve yüzde 16,32 olan yıllık bileşik referans oranının 1,4 katı olarak uyguladıkları krediler için yüzde 20 menkul kıymet tesisi yapmak zorunda.

Kredi faizinin referans katsayının 1,8 katı ve üzerinde olması durumunda ise tesis oranı yüzde 90 olarak uygulanacak. Böylece yüzde 29,38’in üzerinde olan ticari kredi faizi kullanılamayacak.

Bankalar Bir Yıl Boyunca Menkul Kıymet Tesis Etmek Zorunda

Yeni hamlede TCMB, kredi büyüme hızının makroihtiyati tedbirler çerçevesinde sınırlandırılması için de düzenlemeye gitti.

Düzenlemede, zorunlu karşılığa tabi kredilerde yüzde 20 oranında uygulanan zorunlu karşılık tesisi, yüzde 30 menkul kıymet tesisi ile değiştirildi.

Ek olarak, 29 Temmuz tarihinden sene sonuna kadar kredi büyümesi yüzde 10’u aşan bankaların, aşan kısım kadar menkul kıymetin bir yıl boyunca tesis edilme zorunluluğu getirildi.

Kredi ile Döviz Alımına Düzenleme Getirildi

TCMB, aldığı kararda farklı kredi türleri ile alınan kredilerin döviz alımı ile sonuçlanmasının da önüne geçmeyi amaçlıyor.

TCMB açıklamasına göre bu düzenlemeye dâhil edilmeyen kredi türleri yalnızca harcama karşılığı kullandırılabilecek.

Kredilerin harcama karşılığı kullandırılmaz olduğu durumda ise bu krediler de menkul kıymet tesisine tabi tutulacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu