Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Faiz İndiriminin Ardından Kredilerde Düzenlemeye Gitti

TCMB tarafından yapılan düzenleme ile bankalar verecekleri ticari kredilerde faiz oranlarına getirilen katsayıya bağlı olarak menkul kıymet tesis etmek zorunda kalacak.
TCMB Faiz İndiriminin Ardından Kredilerde Düzenlemeye Gitti
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) geçtiğimiz günlerde yaptığı faiz indirimi ile piyasaları şaşırtmıştı. Bu adımın ardından kredi büyümesine ve ticari kredilerde uygulanan faiz oranlarına yönelik yeni bir adım daha atıldı.

Bankanın ticari kredi faizlerini TCMB’nin faizlerine yaklaştırmak için uygulamaya aldığı tedbirler Resmi Gazete’de yayımlandı. Alınan karar ile kredi büyüme hızına sınırlama ve kredilerdeki faiz oranlarının politika faizi ile uyumlu hale getirilmesi amaçlanıyor.

Bankalar kredi faizinde, TCMB tarafından belirlenen yüzde 16.32 olan yıllık bileşik referans oranının 1.4 katı olarak uyguladıkları krediler için yüzde 20 menkul kıymet tesisi yapmak zorunda olacak.

Kredi faizi katsayının 1.8 katı ya da üzerine çıkarsa, menkul kıymet tesis oranı yüzde 90 olarak belirlenecek. Hesaplamalara göre ilgili faiz oranları sırasıyla yüzde 22.85 ve yüzde 29.38 düzeylerini gösteriyor.

Kredi Faizlerine Kısıtlama

TCMB yaptığı bu değişiklik ile yüzde 29,38’in üzerinde ticari kredi faizini uygulama kapsamından çıkardı. Kurum ayrıca kredi büyüme hızının makroihtiyati tedbirler çerçevesinde sınırlandırmayı kararlaştırdı.

GCM Yatırım Banner

Düzenleme ile zorunlu karşılığa tabi kredilerde yüzde 20 olarak uygulanan zorunlu karşılık tesisi, yüzde 30 menkul kıymet tesisi olarak güncellendi. 29 Temmuz tarihinden yılsonuna kadar kredi büyümesi yüzde 10’u aşan bankalara yönelik olarak, aşan kısım kadar menkul kıymetin 1 yıl boyunca tesis edilme yükümlülüğü getirildi.

Döviz Alımının Engellenmesi Amaçlanıyor

Son düzenleme ile farklı kredi türleri ile alınan kredilerin dövize çevrilmesinin engellenmesi hedefleniyor. TCMB, Perşembe günü toplantısında politika faizini 100 baz puanlık indirim ile yüzde 13 seviyesine çekmişti.

Bu toplantıda politika-kredi faizi makasının parasal aktarımın etkinliğini azalttığına yer verilen açıklamada, makroihtiyati politika setini, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarla daha da güçlendirmeye karar verildiği kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın