Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Kredi Kartı Azami Faiz Oranlarına İlişkin Yeni Karar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı azami faiz oranlarında ve üye iş yeri komisyon oranlarında değişiklik yapılmayacağını duyurdu.
TCMB’den Kredi Kartı Azami Faiz Oranlarına İlişkin Yeni Karar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından (TCMB), bugün almış olduğu faiz kararının ardından yeni bir duyuru daha yaptı. Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanan azami faiz oranları ve üye iş yerlerine uygulanan komisyon oranlarına ilişkin bilgilendirmede bulundu

Duyuruda, “Kredi kartı azami faiz oranları ve üye işyeri azami komisyon oranlarında değişiklik olmayacaktır.” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, kredi kartı azami faiz ve üye işyeri azami komisyon oranlarının mevcut seviyelerinin üzerine çıkmamasına yönelik olarak referans orana üst sınır getirildiği bilgisi verildi.

Referans oranın mevcut seviyesinin 3,11 üst sınır olarak belirlendiği hatırlatılan açıklamada, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmadığı vurgulandı.

Referans oran, 32-45 gün vadeli Türk lirası mevduata bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı ile politika faiz oranının yüzde on fazlasının düşük olanı dikkate alınarak hesaplanıyor.

Karar TCMB’nin faiz artırım hamlesini takip ediyor. Merkez Bankası bugün gerçekleştirdiği toplantıda piyasa beklentileri ile paralel olarak hareket etti ve 250 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Böylece politika faizi yüzde 42,5 seviyesine çıkarılmış oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın