Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’den Bankalara Ücret ve Komisyonlar için Sıkı Takip!

Merkez Bankası’ndan bankalar için yeni hamle. Ticari kredilerde diğer maliyetler de dahil olmak üzere bileşik faiz oranının, TCMB’ye iletilmesi istenecek.
TCMB’den Bankalara Ücret ve Komisyonlar için Sıkı Takip!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalara yabancı para yükümlülükler için menkul kıymet tesisine ilişkin uygulama talimatına ilişkin bir yazı yolladı. Bloomberg HT tarafından servis edilen habere göre bankalardan ticari kredi faizlerinden diğer maliyetler dahil bileşik faiz oranını bildirmeleri talep edildi.

Alınan bu karar ile bankaların faizleri düşürüp düşürmediği, bunu yaparken ücret ve komisyon oranlarında herhangi bir artış yapıp yapmadığı daha yakından takip edilmiş olacak.

TCMB Faiz Kararı Sonrasında Kredilerde Düzenlemeye Gitmişti

Merkez Bankası, 18 Ağustos toplantısında politika faiz oranını 100 baz puan düşürerek yüzde 13’e çekmişti. Bu kararı takiben iki gün sonra ise kredilerde bir düzenlemeye gidildi.

Ticari kredi faizlerini TCMB’nin faizlerine yakınlaştırmak için yeni tedbirler alındı. 20 Ağustos’ta yapılan açıklamada kredi büyüme hızına sınırlama ve kredilerdeki faiz oranlarının politika faizi ile uyumlu hale getirilmesinin amaçlandığı bildirildi.

Bankalar tarafından kredi kartı işlemlerinde uygulanabilecek azami faiz oranlarının hesaplanabilmesi için gerekli olan referans oranı, yüzde 16.32 seviyesindeydi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu düzenleme sonrasında yüzde 15,84’e düşürüldü. Elde edilen bilgiye göre bankaların kısa vadede ticari kredi faizleri yüzde 20-20,75’e kadar indi.

Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’ine göre Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı, referans orana 55 baz puan eklenerek belirleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.