Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TCMB’nin Güçlendirdiği TL Sonrası Euro ve Sterlin Sert Düştü

TCMB'nin faizde 200 baz puan artırıma gitmesinin ardından güçlenen TL ile euro ve sterlin kurlarında sert gerilemeler oldu.
TCMB’nin Güçlendirdiği TL Sonrası Euro ve Sterlin Sert Düştü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranını yüzde 17’den yüzde 19’a çıkarması üzerine döviz kurlarında sert düşüşler kaydedildi.

Dolar, saat 14:00’te yapılan açıklama sonrası 7,32 TL’ye kadar gerilerken euro ve sterlin cephelerinde de benzer çakılmalar görüldü.

14:00’da 8,79 lirada seyreden euro kuru, faiz artırımı sonrasında 8,76 TL’ye kadar geriledi.

Ardından hafif toparlasa da saat 14:50’de yüzde 2’nin üzerinde ekside hareket ediyor.
Euro TCMB Etkisi 8,76 Lira
KAYNAK: Piyasa.Paratic.com

Düşüşün sürmesi durumunda kurun ilk önce 8,68 sonrasında da 8,58 lirada bulunan destek seviyeleri bulunuyor. Sterlin kurunda da benzer şekilde yüzde 2 civarında düşüş olduğu görülüyor.

TCMB öncesinde 10,29 lira olan sterlin kuru, Türk lirasındaki güçlenmeyle 10,25 lira seviyesine kadar geriledi. TSİ 10:57’da yüzde 1,86 ekside 10,27 lirada hareket ediyor. Düşüş trendinin devamı durumunda izlenecek ilk destek seviyesi 10,16 liradayken ikinci destek 10,05 lirada bulunuyor.

Kuru etkileyen TCMB kararının detaylarında Merkez Bankası’nın sıkı para politikası hususundaki ifadelerini güçlendirdiği görüldü.

Ayrıca genişleyici parasal ve mali politikalar ile aşılama sürecinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle küresel büyüme görünümünde iyileşme ve uluslararası emtia fiyatlarında artış görüldüğü bildirildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum