Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Mart 2021 Toplantısında Politika Faizi %17’den %19’a Çıktı

Küresel piyasalardaki gelişmelerin TL'deki baskıyı artırmasıyla birlikte TCMB beklentileri geride bırakarak faizleri %19'a yükseltti.
TCMB’nin Mart 2021 Toplantısında Politika Faizi %17’den %19’a Çıktı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün gerçekleşen Mart ayı Para Politikası Kurulu (PKK) toplantısında faiz oranları %17 seviyesinde %19’a çıktı. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında 100 puanlık artış beklentisine karşılık 200 puan artış gerçekleşti.

TCMB yaptığı açıklamada, “Genişleyici parasal ve mali politikalar ile aşılama sürecinde yaşanan olumlu gelişmelerin etkisiyle küresel büyüme görünümünde iyileşme ve uluslararası emtia fiyatlarında artış görülmektedir. Yükselen küresel enflasyon beklentileri, gelişmiş ülke para politikalarına ilişkin belirsizliklere ve küresel finansal piyasalarda dalgalanmaya yol açmaktadır.” ifadelerini kullandı.

2021 yıl sonu tahmin hedefini dikkate aldıklarını belirten TCMB, sıkı para politikası konusundaki ifadelerini güçlendirdi.
TCMB'nin PPK Mart 2021 Toplantısında Güçlendirdiği İfadeler
Kaynak: TCMB Twitter

Enflasyonda kalıcı düşüş ve fiyat istikrarın gösteren güçlü veriler oluşana kadar duruşun kararlılıkla sürdürüleceği söylendi. Gerekli görülmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacağı da vurgulandı.

TCMB, para politikası faizi ile gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki dengenin korunacağı ifadeleri de tekrarlandı. Bir önceki toplantı duyurusunda da ifade edilen; salgına bağlı kısıtlamaların hafifletilmesiyle hizmetler ve bağlantılı sektörlerde iktisadi faaliyetin artmasının beklendiği söylendi.

Merkez Bankası, gerçekleştirilen parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkisilerinin daha belirgin hale geleceği beklentisini koruduğunu ifade etti. Ek olarak son dönemde kredi büyümesindeki yükseliş eğilimi ile ithal maliyetlerdeki artışın, talep ve maliyet unsurlarında öngörülen kademeli iyileşmeyi geciktirdiğini de belirtti.

GCM Yatırım Banner

Küresel piyasalarda tahvil getirilerinin yükselişiyle Türk lirasında oluşan baskının ve risk priminin yükselmesiyle birlikte faiz artışı beklentisi hakimdi. Ekonomistler bu kapsamda faizlerin sabit tutulması yönünde görüş bildirmemişti. TCMB Şubat 2021 Para Politikası Kurulu (PKK) toplantısında faizleri %17 seviyesinde sabit tutmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.