Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Rezervlerine Kardeş Ülke Desteği Geldi

Merkez Bankası'nın rezervlerine ilişkin açıklanan veride Azerbaycan'ın etkisi dikkat çekti. İşte verinin detayları;
TCMB Rezervlerine Kardeş Ülke Desteği Geldi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 28 Ocak haftasına ilişkin Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre; TCMB’nin brüt döviz rezervleri 71 milyar 636 milyon dolara yükseldi. Bir önceki hafta bu rezervin miktarı 70 milyar 796 milyon dolar düzeyindeydi.

Merkez Bankası’nın altın rezervi 39 milyar 18 milyon dolardan 38 milyar 577 milyon dolara geriledi. TCMB’nin toplam rezervleri ise 109 milyar 814 milyon dolar düzeyinden 110 milyar 214 milyon dolar düzeyine ulaştı.

TCMB Rezervlerinde 28 Ocak Haftasında Yaşanan Değişim
Kaynak: TCMB

Bankanın net uluslararası rezervleri ilse 1 milyar 263 milyon dolar artış kaydederek 10 milyar 532 milyon dolara ulaştı.

Toplam rezervlerde yaşanan artışta Azerbaycan’ın 27 Ocak’ta petrol fonunun 1 milyar Euro’luk depo hesabının TCMB’ye aktarılmasının etkisi gözlendi.

Azeybaycan devlet petrol fonu SOFAZ 28 Ocak’ta yaptığı açıklamada, TCMB’ye altı ay süreyle 1 milyar Euro’luk mevduat yatırdıklarını söylemişti. Yatırımın stratejileriyle uyumlu olduğunu söyleyen SOFAZ, anlaşmanın 27 Ocak 2022’de tamamlandığını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu