Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Politikaları ile Likidite Fazlası Çekildi

Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarla ilgili uygulamasını devreye almasıyla bankacılık sistemdeki likidite fazlası çekildi. Detaylar haberin içerisinde;
TCMB Politikaları ile Likidite Fazlası Çekildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mayıs’taki seçimlerin ardından değişen ekonomi yönetiminin uyguladığı politikalar sonuç vermeye başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Türk lirasına geçişi özendirecek ve krediye erişimi kolaylaştıracak zorunlu karşılıklarla ilgili uygulamasının devreye girmesiyle sistemindeki likidite fazlası çekildi.

TCMB’nin uyguladığı politikalarla bankacılık sistemindeki likidite fazlası ortadan kaldırıldı. Merkez Bankası’nın verilerine göre net fonlama 10 Kasım’dan itibaren 75,6 milyar TL ile pozitife döndü. Ekim ayının sonu itibarıyla sistemdeki likidite fazlası 228,6 milyar TL seviyesindeydi.

Kasım başında açıklanan önlemlerle TCMB kur korumalı mevduatlarda zorunlu karşılık oranlarını artırırken, yabancı para mevduatta TL cinsi ilave karşılık uygulaması getirmişti. Söz konusu önlemlerle sistemden 350 milyar TL çekilmesi öngörülüyordu.

Bankacılık sistemindeki likidite çekilirken, Merkez Bankası taraflı Döviz karşılığı TL swap piyasasında yabancı para swap stoku ise 55,7 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Altın karşılığı TL swap piyasasında ise swap stoku 3,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bloomberg HT’nin Merkez Bankası verilerden derlediği habere göre Döviz depo stoku 290 milyon dolar oldu. Gün sonu toplam swap pozisyonu ise döviz depolar dahil 58,9 milyar dolara ulaşarak yen tarihi zirvesini gördü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.