Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KKM’den Çıkış TL’ye Dönüş için Yeni Kararlar Alındı

Merkez Bankası mevduatta TL’nin payını artırmak için aldığı kararlara bir yenisini daha ekleyerek, KKM’de değişikliğe gitti.
KKM’den Çıkış TL’ye Dönüş için Yeni Kararlar Alındı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından duyurulan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Türk lirasının payını artırma yolunda sürekli yeni kararlar akan Merkez Bankası, kur korumalı mevduatta (KKM) zorunlu karşılık oranının yükseltilmesine karar verdi.

Söz konusu tebliğin 4’üncü maddesinin üçüncü fıkrası ve 5’inci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi yürürlükten kaldırıldı. 6’ncı maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında ise değişiklik yapıldı.

Buna göre yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu ve kıymetli maden depo hesapları hariç) için ilave zorunlu karşılık oranı yüzde 4 olarak belirlendi. Döviz deposu için TL türüne ilave zorunlu karşılık oranı getirildi.

Bu kararla birlikte biriken TL likidite fazlası, zorunlu karşılık oranı artışıyla sistemden çekilmeye devam edilecek ve KKM’den TL mevduata geçiş teşviki verilecek.

Ticari Krediler için Zorunlu Karşılık Uygulaması Sona Erdi

Ticari krediler için yüzde 20 oranında zorunlu karşılık oluşum uygulamasının sona erdirilmesine karar verildi.

GCM Yatırım Banner

6 ay kadar vadeli KKM’de zorunlu karşılık oranı yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltildi. 1 yıla kadar vadeli ile 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı ise yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarıldı. Eylül ayında 6 ay kadar vadeli KKM’de zorunlu karşılık oranı yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseltilmişti.

Yurt dışından sağlanan yatırımların teşvik edilmesi amacıyla sözlü kaynaklara zorunlu karşılık istisna süresi 31 Aralık 2023’ten 2024 yılı sonuna kadar uzatıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın