Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Politika Faizini Artırırken TL Mevduat Faizi Eriyor

TL mevduatlardaki düşüşle birlikte bankacılık sektörünün toplam mevduatında da gerileme devam ediyor. Sektörün toplam mevduatı 11,3 milyar lira azaldı. İşte detaylar;
TCMB Politika Faizini Artırırken TL Mevduat Faizi Eriyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 19 Ocak tarihinde para ve bankacılık istatistiklerini kapsayan verileri piyasalarla paylaşmıştı. Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, önceki haftaya göre 11,3 milyar lira düştü ve 15,415 trilyon liraya kadar geriledi.

Aynı süreçte mevduat faizlerindeki düşüş de kendini gösterdi. Verilere göre 3 aya kadar vadeli TL mevduat faizi yüzde 50’nin altına gerileyerek yüzde 49,98 düzeyine ulaştı.

19 Ocak tarihi ile biten haftada bankalardaki TL cinsi mevduatlar, yüzde 0,3 düşüşle 8,835 trilyon TL olarak gerçekleşti. Bankalardaki toplam yabancı para (YP) mevduatı önceki hafta 210,10 milyar dolar düzeyinde olurken bunun 177,34 milyar doları yurt içinde yerleşik kişilerin hesaplarında toplandı.

TCMB, 25 Ocak tarihinde 2024 yılının ilk faiz kararını açıkladı. Banka, politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 42,5’ten yüzde 45’e çıkardı. TCMB tarafından yapılan açıklamada politika faizinin mevcut seviyesine işaret edildi ve enflasyonda hedeflenen düzeye gelesiye kadar sürdürüleceği vurgulandı.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) tarafından açıklanan verilere göre kur korumalı mevduat hesabı 12 Ocak haftası itibarıyla düşüşü sürdürdü ve 2 trilyon 502 milyar 609 milyon TL’ye indi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.