Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB için Yeni Tahmin: Beklenti Üstü Faiz İndirimi Gelebilir

Merkez Bankası’nın faiz kararına bir hafta kala gelen tahmin, indirime işaret etti. Morgan Stanley ekonomistlerine göre TCMB ne yapacak?
TCMB için Yeni Tahmin: Beklenti Üstü Faiz İndirimi Gelebilir
HABER GİRİŞ

Yılın ilk toplantısında politika faizini yüzde 9’da sabit bırakan TCMB için geri sayım başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 23 Şubat’ta açıklayacağı faiz kararı için Morgan Stanley’den indirim tahmini geldi.

ABD’li banka Morgan Stanley’nin ekonomistleri, TCMB’nin gelecek hafta Perşembe günü 14.00’da açıklayacağı faizde 100 baz puan indirime gidileceğini öngördü.

Bugün yayımlanan notta, 100 baz puan indirileceği tahmin edilse de yaşanan depremin Merkez Bankası’ndna daha büyük bir hamle getirebileceği şöyle aktarıldı:

“Deprem felaketi ve acil afet yardımı için bankalar özellikle devlet bankaları tarafından sağlanacak desteklere duyulan ihtiyacın 150 baz puanlık daha büyük bir faiz indirimi veya Mart toplantısında ilave bir faiz indirimi olasılığını artırdığı görüşündeyiz.”

Daha büyük bir mali teşvik ve daha gevşek bir para politikası uygulanması ihtimali, enflasyonist olsa da makro politika çerçevesinde seçime giderken bir değişiklik bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Morgan Stanley, faizin yanında yıl sonu enflasyon tahmini için de yorum yaptı. Yüzde 48 olan yıl sonu tahmini için ciddi seviyede yukarı yönlü risklere işaret etti.

Depremin yarattığı konut stoku zararını 24 milyar dolar (gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2,9’u) düzeyinde hesaplayan Morgan, bunun toplam ekonomik maliyet içindeki en büyük kalem olmasını bekliyor.

Bankanın açıklamaları, JPMorgan’ın bu haftaki öngörüsü üzerine geldi. JPMorgan, ülkemizdeki fiziki yapılarının yıkımından kaynaklanan doğrudan maliyet için 25 milyar dolar tahmininde bulunurken bunun gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2,5’ine denk geldiğini bildirdi.

TCMB’nin gelecek hafta açıklayacağı faiz içinse 100 baz puanlık indirime gideceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.