Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB 2023 Sonu için Enflasyon ve Dolar Kuru Beklentisini Paylaştı

Merkez Bankası tarafından yılın ikinci anket sonuçlarına göre yıl sonu için enflasyon ve dolar kuru tahmini güncellendi. İşte son durum...
TCMB 2023 Sonu için Enflasyon ve Dolar Kuru Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayı piyasa katılımcıları anketi istatistiklerini yayımladı. Reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 41 katılımcının yanıtlarından elde edilerek yıl sonu enflasyon ve dolar kuru tahmin edildi.

Piyasa katılımcıları anketine göre cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 35,76 oldu. Bir önceki ay yapılan ankette yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 32,46 olarak açıklanmıştı. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 30,44 iken, bu anket döneminde yüzde 30,75 oldu.

Raporda 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisinin ise yüzde 17,18’den yüzde 18,11’e çıktığına yer verildi.  Geçtiğimiz haftalarda ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yılın ilk enflasyon rakamları açıklandı. Bu rapora göre enflasyon yıllık bazda yüzde 57,68 olarak gerçekleşti.

Dolar Beklentisi Paylaşıldı

Piyasa Katılımcıları Anketi Toplu Sonuçları
Kaynak: TCMB

TCMB anketinde yıl sonu dolar kuru tahminine de yer verildi. Buna göre dolar kurundaki beklentilerde bir önceki aya kıyasla düşüş yaşandı. Raporda yıl sonu dolar kuru beklentisi 23,12’den 22,84 seviyesine çekildi. 12 ay sonrası dolar/TL beklentisi ise 23,10 olarak açıklandı.

Katılımcıların GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde 4,1 iken, bu anket döneminde yüzde 3,6 olarak gerçekleşti. GSYH 2024 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde 4,3 iken, bu anket döneminde yüzde 4,5 olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Piyasa katılımcı anketinde GSYH büyüme beklentisine de yer verildi. Katılımcıların yıl sonu büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde 4,1 iken, bu anket döneminde yüzde 3,6’e çekildi. GSYH 2024 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde 4,3 iken, bu anket döneminde yüzde 4,5 olarak revize edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın