Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan Türkiye’deki Depremin Maliyetini Açıkladı

JPMorgan, asrın felaketi olarak adlandırılan depremin yıkım maliyeti ve TCMB'nin faiz kararına yönelik tahminde bulundu. Detaylar haberde..
JPMorgan Türkiye’deki Depremin Maliyetini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye 11 gün önce Kahramanmaraş merkezli deprem ile derinden sarıldı. Büyük yıkıntıya neden olan depremde binlerce insan yaşamını yitirirken, felaketin maliyetine yönelik değerlendirmeler geliyor. Amerikan Yatırım Bankası JPMorgan’dan konuya yönelik tahmin geldi.

Banka, Türkiye’deki fiziki yapılarının yıkımından kaynaklanan doğrudan maliyetin 25 milyar dolar seviyesinde olacağını tahmin etti. Söz konusu rakamın ise gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2,5’ine denk geldiği aktarıldı.

JPMorgan ekonomisti Fatih Açelik, bankanın müşterisine gönderdiği notta Türkiye’deki depremin trajik bir can kaybına yol açtığını ve anlamlı ekonomik sonuçlar doğurduğunu ifade etti.

“Faiz Oranları Yüzde 8 Seviyesine İnebilir”

Açelik, siyasi liderliğin depremden önce bile daha fazla faiz indirimi sinyali verdiğini söyledi. Yapılması gereken seçimler öncesinde yeni faiz indirimlerinin olasılığını göz ardı etmediklerini bildirdi. Ayrıca Türkiye’nin para politikası aktarım mekanizmasının bozuk olduğunu ve politika faizinin şu anda daha az geçerli olduğuna inandıklarını kaydetti.

Bunun yanında banka, TCMB’nin gelecek haftadaki toplantısında faiz oranlarını 100 baz puan daha azaltarak yüzde 8 seviyesinde indireceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan tarafından yapılan açıklamaların öncesinde Fitch Rating, depremden 4 gün sonra sigortalanabilir zararları tahmin etmenin zor olduğunu fakat 4 milyar doları aşabileceğini tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın