Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Güven Tazelemek için Kolları Sıvadı: Müdahaleler Yumuşayacak

Yurt içi ve yurt dışı piyasalarda güven tazelemek isteyen Merkez Bankası, çehresini değiştirdi. Bugüne kadar getirilen düzenlemelerin yumuşatılacağı sinyalleri verildi.
TCMB Güven Tazelemek için Kolları Sıvadı: Müdahaleler Yumuşayacak
HABER GİRİŞ

Döviz kurları üzerinde kurduğu baskıyı seçim öncesi artırarak bankacılık sektörüne çok sayıda yazılı ve sözlü talimat veren ve piyasalarda korku yaratan Merkez Bankası, seçim sonuçlarının netleşmesiyle sert çehresini yumuşatma kararı aldı.

Yurt dışı piyasalara ılımlı hava vermek için İngiliz haber ajansı Reuters’a bildirimde bulunan ekonomi yönetimi, özellikle bankacılık sektöründe yaşanan kasırga günlerinin sonlandığı mesajını duyurmak için Merkez Bankası’nın tedbirlerini yumuşatma yoluna gideceği mesajını verdi.

Yabancı basın kuruluşuna konuşan bankacılık kaynakları, Merkez Bankası tarafı ile dün gerçekleştirilen toplantıdan çıkan sonuçları paylaştı.

Toplantıda, bankalara verilen TL dönüşüm hedefi dahil olacak şekilde yazılı ya da sözlü olarak bildirilen talimatlarla getirilen kimi düzenlemelerin yumuşatılması için yeşil ışık yakıldığı aktarıldı.

Kur korumalı mevduat (KKM) sistemi için getirilen düzenlemeler dahil olmak üzere şimdiye kadar Merkez’in dikte ettiği kararlardan bankaların muaf tutulacağı yönündeki beklentilerin netlik kazandığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık kaynakları, uzun süre sonra ilk kez düzenlemelerde yumuşama taleplerine pozitif sinyal aldıklarını paylaştı.

Reuters’ın konuştuğu üç ayrı kaynak da bundan sonraki sürecin istişare ile devam etmesi gerektiği, seçim öncesi alınan ek kararların yumuşatılabileceği ve döviz çıkışının önüne set çekmek için hem hazırlık hem de teşvik çalışmasının yapılması gerektiği konusunda mutabık kalınabileceği izlenimlerini paylaştı.

Merkez, KKM’ye Olan Tavrını 180 Derece Değiştirdi

Toplantıda ele alınan birincil gündem maddesi olan KKM hesapları hakkında konuşulanları aktaran bankacılık kaynakları, KKM siteminde ödenen ve son düzenlemelerle yüzde 30’u bulan prim uygulamasına Merkez Bankası’nın son verme niyetinde olduğunu teyit etti.

Aktarılanlara göre Merkez Bankası, söz konusu uygulamanın tekrar devreye alınmasını da istemiyor.

Dün gerçekleştirilen toplantıya katılan bir kaynak, görüşmede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) tutumunu şöyle ele aldı:

“İçerik olarak daha önceki toplantılardan farklı havada gerçekleşti. TCMB genel değerlendirmeler yaptı, bankaları dinledi. Düne kadar genellikle taleplerin kabul görmediği, aksine istişare olmadan cezalandırma içeren yeni uygulamaların başladığı bir yapı vardı. Dün ise KKM’de mevduatın para birimi dağılımında seçim öncesi getirilen ek yükümlülüklere ilişkin sektör endişelerini ve en azından ek oranlardan vazgeçilmesi isteğine ‘neden olmasın’ yanıtını aldık.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.