Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Faiz İndirmeye Ne Zaman Başlayacak? İşte Yanıtı

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Direktörü Wietoska, TCMB’nin enflasyon ve faiz konusunda atacağı adımları değerlendirdi.
TCMB Faiz İndirmeye Ne Zaman Başlayacak? İşte Yanıtı
HABER GİRİŞ

Bugün yurt içinde konuşacağımız en önemli konu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) vereceği faiz kararı olacak. Ekonomistler, yüzde 40 olan politika faizinin 250 baz puan daha artırılarak yüzde 42,5’e yükseltilmesini bekliyor.

Kritik karar öncesinde Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Direktörü Christian Wietoska’dan da bir açıklama geldi. Para politikası duruşundaki dönüş ve seçimlerden beri alınan mali önlemlerin TL’yi desteklediğini ifade eden isim, ekonomide dengelenmenin yeniden tesis edilmesiyle birlikte piyasaya nakit girişlerinin hızlandığını söyledi.

Türk tahvil piyasasına uzun süredir bu kadar yüksek girişin olmadığına dikkat çeken Wietoska, sermaye tarafındaki girişlerin istikrar kazanmasının daha iyi bir süreci beraberinde getirebileceğini ifade etti.

TCMB’nin bugün 250 baz puan artış yapmasını bekleyen analist, baz senaryolarının Ocak ayında da 250 baz puan artışı işaret ettiğini belirtti. Faizlerin yüzde 42,5 kalmasının riskli olduğunu, bu nedenle de TCMB’nin vereceği mesajların çok önemli olduğunu belirtti.

Faiz İndirimi Ne Zaman Başlar?

Enflasyonun 2024 Mayıs’ta yüzde 70’le tepe yapmasını ve daha sonra sert bir şekilde düşüşe geçeceğini, bunun ardından da 2024’ün son çeyreği itibarıyla faiz indirimlerine başlanabileceğini söyledi. Son dönemde ABD ve Avrupa’da faiz indirimi beklentilerinin öne çekildiğini, bunun Türkiye için de olabileceğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Enflasyonun yüzde 50’ye inmesinin ardından faiz indirimlerinin tartışmaya başlanacağını söyledi. Ancak daha erken başlaması durumunda portföy akışları ve TL üzerinde baskıya neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Wietoska, dolar kurunda yükselişin sürmesini beklerken, özellikle seçimlere doğru daha da artacağını ve 2024 sonunda 36 lira civarını beklediğini söyledi. Dolarda nominal kaybın kademeli şekilde olmasını beklediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.