Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Eski Başekonomisti Asgari Ücret Hesabı Yaptı

Milyonlarca çalışanın yakından takip ettiği enflasyon verisinin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından gözler ekonomistlere çevrildi. Hakan Kara, enflasyon değerlendirmesi yaptı.
TCMB Eski Başekonomisti Asgari Ücret Hesabı Yaptı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kasım ayı enflasyonunu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yüzde 61,98, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise yüzde 126,18 olarak açıklarken, hesaplardaki makasın açıklığı özellikle resmi verilere göre zam alacak olan çalışan için düş kırıklığı yarattı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son gelen enflasyon oranını cesaret verici olarak yorumlarken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Hakan Kara, enflasyonun yeterince yavaşlamadığı görüşünde oldu.

Sosyal medya hesabı üzerinden Kasım ayı enflasyonunu değerlendiren Kara, “Enflasyon ve talep yeterince yavaşlamıyor. Fiyatlamadaki bozulmayı kırmak için kısa sürede daha net bir sıkılaşmaya ihtiyaç var” dedi.

Asgari Ücret için 17.500 TL Hesabı

Ayrıca Kara, enflasyon verilerinden önce asgari ücrete verilmesi muhtemel zam oranına ilişkin de kendi hesaplamalarını paylaştı.

2024’te ikinci bir maaş zammının verilmeyecek olmasıyla Ocak’ta ona göre bir belirlemenin yapılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Asgari Ücret ve Açlık Sınırı Tablo
Kaynak: X/ali_hakan_kara

Gelecek yıl 6 ayda bir maaş zammına gidilmemesi durumunda yılbaşında gelecek artışın, Merkez Bankası’nın yüzde 36’lık enflasyon beklentisinin de üzerine çıkacağını belirtti. Asgari ücretin yüzde 53 oranında artışla 17.500 TL olabileceğini paylaştı.

Kara, “Bu hesabı nasıl yaptığıma ilişkin çok soru geldi. TÜRK-İŞ’in ölçtüğü açlık sınırının 2024’te yüzde 36 (TCMB tahmini) artacağını varsaydım (daha yüksek de olabilir). Yılda bir kez ayarlama yapılacaksa asgari ücreti 2024 ortalama açlık sınırına eşitleyen değer yaklaşık 17.500 TL oluyor” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın