Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şimşek Başaracağız Dedi! Enflasyonda Momentum Kaybı

Bakan Şimşek, Kasım ayı enflasyon verisinin cesaret verici olduğunu söyleyerek yıllıklandırılmış çekirdek enflasyonun hedeflerle uyumlu olduğunu bildirdi.
Şimşek Başaracağız Dedi! Enflasyonda Momentum Kaybı
HABER GİRİŞ

Kasım ayı enflasyonu yüzde 61,98 ile beklenti altı gelmesinin üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, resmi X hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Çekirdek enflasyondaki düşüşe dikkat çeken Şimşek, düşüşün Kasım’da da devam etmesini cesaret verici olarak nitelendirdi.

Enerji, gıda, içecek, tütün ve altın hariç hesaplanan enflasyonun C endeksi olarak tanımlanan aylık artışların önemli ölçüde zayıfladığının altını çizdi. Kasım ayında C endeksi, yüzde 1,96 oranında yükseldi.

Söz konusu oranın Ekim’de yüzde 3,72 olduğuna işaret eden Bakan Şimşek, Eylül ayında bu oranın yüzde 5,28 olduğunu anımsattı.

Mehmet Şimşek paylaşımında, bu durumun enflasyonda ciddi momentum kaybına işaret ettiğine dikkat çekti. Yıllıklandırılmış çekirdek enflasyonsa hedeflerle uyumlu olduğunu dile getirdi.

Enflasyonla mücadelenin süreç işi olduğuna vurguda bulunarak, “Programımızı kararlılıkla uyguluyoruz, başaracağız.” ifadelerini kullandı

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.