Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB: Enflasyon Enerji, Altın, Tütün ve Alkolde Geriledi

Merkez Bankası, Ekim ayında yüzde 85’i aşarak 24 yılın yeni zirvesine ulaşan enflasyon için değerlendirmesini yayımladı.
TCMB: Enflasyon Enerji, Altın, Tütün ve Alkolde Geriledi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün açıklanan tüketici ve üretici enflasyonun ardından Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunu paylaştı. 3 Kasım’da paylaşılan istatistiklere göre Ekim’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 85,51, aylık bazda ise yüzde 3,54 arttı.

Üretici enflasyonu ise yıllık yüzde 157,69 ile rekor tazelerken aylık yüzde 7,83 oranında artış kaydetti.

Merkez Bankası verilerin ardından yayımladığı değerlendirmede enflasyona katkıda bulunan kalemleri sıraladı. Ekim ayı TÜFE verilerinde yıllık enflasyonun enerji ve alkol-tütün-altın gruplarında gerilediğini diğer gruplarda yükseldiğini belirtti.

Rapora göre yıllık tüketici enflasyonundaki artışa en belirgin katkı ise gıda grubundan geldi.

Gıda grubu yıllık enflasyonundaki yükselişte taze meyve ve sebze kaleminin öncülüğünde işlenmemiş gıda alt grubu öne çıktı. Yine de fiyat artışları, grup genelinde geniş tabanlı oldu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Temel mal grubu yıllık enflasyonunda yükseliş eğilimi devam etti. Hizmet enflasyonundaki artışı, kira ve akaryakıt fiyatlarının yansımalarının hissedildiği ulaştırma hizmetleri yönlendirdi.

Mevsimsellikten arındırılmış fiyat artışları ise kira ve hizmet grubunun genelinde zayıfladı. Aynı temelde, işlenmiş gıdada bir miktar artarken temel mallarda görece yatay seyretti.

Enerji grubunda yıllık enflasyon gerilerken, aylık bazdaki artışta uluslararası ham petrol fiyatlarıyla uyumlu olarak yükselen akaryakıt fiyatları ile şebeke suyu fiyatlarının etkisi öne çıktı.

TCMB değerlendirmesi, uluslararası doğal gaz fiyatlarındaki son dönem gelişmelerinin yurt içi enerji fiyatlarına yansımaya devam ederek elektrik üretimi ve gaz imalatı fiyatlarını yükselttiği vurguladı. Bunun, Ekim’de tüm zamanların rekorunu kıran üretici fiyatlarını yukarı çeken başlıca unsur olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.