Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Duyurdu: TL Depo Alım İhaleleri Düzenlenecek

TCMB, 21 Aralık’ta açıkladığı kritik politika faizi kararının ardından yaptığı basın duyurusunda Türk Lirası alım ihaleleri düzenleneceğini açıkladı. İşte detaylar;
TCMB Duyurdu: TL Depo Alım İhaleleri Düzenlenecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 21 Aralık’ta aldığı faiz kararının ardından Türk Lirası Depo Alım İhalelerine İlişkin Basın Duyurusunu Paylaştı. TCMB, bugün aldığı kararla bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 40’tan yüzde 42,5 seviyesine yükseltti.

Banka, TCMB Kanunu’nun 52’nci maddesine işaret etti ve para politikası hedefleri çerçevesinde para arzı ile likiditenin etkin bir şekilde düzenlenmesi amacıyla açık piyasa işlemleri yapılabileceğinin düzenlendiğini belirtti.

Bu kapsamda parasal aktarım mekanizmasının sağlamlaştırılması ve kullanılan sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini yükseltmek niyetiyle Türk Lirası depo alım ihaleleri düzenleneceği aktarıldı.

Türk Lirası Depo Alım İhalesi, Merkez Bankasının TL likidite fazlalığını giderme konusundaki etkinliği artırmak amacıyla bankalardan ihale yöntemi ile Türk lirası depo alma işlemleridir.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın