Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı ve Bir Dönem Kapandı: TL Dönüşümlü KKM Kararı!

TCMB'nin aldığı karara göre yeni yılın ilk gününden itibaren TL dönüşümlü yeni Kur Korumalı Mevduat hesabı açılamayacak. Detaylar geliyor...
TCMB Açıkladı ve Bir Dönem Kapandı: TL Dönüşümlü KKM Kararı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uzun zamandır uygulanan Türk lirası (TL) dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemine ilişkin yeni bir karar aldı. TCMB’den bankalara gönderilen yazıya göre 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren TL dönüşümlü KKM’de yeni hesap açılamayacak.

Vade sonlarında ise mevcut TL dönüşümlü KKM hesaplarının yenilemesi yapılamayacak. Döviz dönüşümlü KKM’de ise yeni hesap açılışları ve vade sonunda yenilemenin devam edeceği belirtildi.

1 Ocak 2024 tarihinden önce açılan ve vadesi henüz gelmeyen TL dönüşümlü kur korumalı hesapların vade sonu ve diğer işlemleri Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tarafından Desteklenmesine İlişkin Uygulama Talimatı” hükümleri kapsamında değerlendirilecek.

Daha önce yapılan düzenleme ile bu hesapların açılma süresi 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılmıştı. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) verilerine göre KKM 3.4 trilyon TL rekoruna ulaştıktan sonra 22 Aralık itibarıyla 2,65 trilyon TL seviyesine kadar geriledi.

KKM’nin para birimi olarak büyük bölümünün dövizden dönüşümlü mevduattan oluştuğu tahmin ediliyor. Kur korumalı TL mevduat ve katılma hesaplarındaki çıkışlar 22 Aralık ile biten haftada sürmüştü. Verilere göre geçen hafta 30,4 milyar TL çıkış yaşandı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın