Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aralık Ayının Sonuna Yaklaşırken KKM Hesapları Ne Durumda?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu haftalık verilerini yayımladı. Aralık ayının sonuna yaklaşırken KKM hesaplarında son durum ne oldu?
Aralık Ayının Sonuna Yaklaşırken KKM Hesapları Ne Durumda?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), haftalık bankacılık sektörü verilerini yayımladı. BDDK bülteninde kur korumalı mevduat hesabındaki haraketlilik yakından takip ediliyor. Aralık ayının sonuna yaklaşırken KKM hesaplarında azalma devam etti.

15 Aralık haftası itibarıyla 2 trilyon 682 milyar 241 milyon TL olarak kayda geçen KKM hesabı, 2 trilyon 651 milyar 831 milyon TL’ye geriledi.

Bir önceki hafta ile kıyaslandığında 30,4 milyar TL’lik çıkış oldu.

Kur Korumalı Mevduat 22 Aralık BDDK
Kaynak: BDDK

BDDK verilerine göre 15 Aralık haftası itibarıyla 11 trilyon 374 milyar 076 milyon olan kredi hacmi, 11 trilyon 479 milyar 454 milyon TL’ye yükseldi. Takipteki alacaklar 175 milyar 101 milyon TL oldu.

Bu hafta içinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz KKM hesaplarına yönelik 2024 mesajı vermişti. Yılmaz, kur korumalı mevduattan herhangi bir istikrarsızlığa yol açmadan aşamalı olarak çıkılacağını ve KKM’nin geçici bir mekanizma olarak kurgulandığını dile getirmişti. Çıkış sürecinin önümüzdeki yıl boyunca aşamalı bir şekilde devam edeceğini söylemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.